Starachowice chwalą się remontami miejskich ulic. W ubiegłym roku, na ten cel wydano w sumie 12 milionów złotych, z czego 7 milionów, to rządowe dotacje. Miasto było największym beneficjentem tej pomocy w regionie.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przypomniała, że w 2018 roku na drogi w województwie zostało przeznaczone 25 milionów złotych z budżetu państwa. Jej zdaniem, ważne jest, że dotacje pokrywające 80 procent kosztów odciążają samorządy w finansowaniu inwestycji. Wojewoda przypomniała także, że wdrażany obecnie Fundusz Dróg Samorządowych, pozwala na realizację zadań w dłuższej perspektywie czasowej, dotychczas trzeba je było zakończyć i rozliczyć w jednym roku kalendarzowym.
Senator Krzysztof Słoń z PiS zaznaczył, że do 2029, na drogi lokalne z Funduszu Dróg Samorządowych trafi 36 miliardów złotych. Wieloletni plan ma znacząco poprawić stan dróg lokalnych. Dodatkowo założenia programu są takie, że każdy samorząd będzie mógł z niego skorzystać.
Prezydent Starachowic Marek Materek podkreśla, że dzięki rządowym pieniądzom można było wyremontować więcej odcinków ulic. W przypadku dwóch dróg, które weszły do programu usuwania skutków klęsk żywiołowych, dofinansowanie wynosiło 80 procent. Dzięki temu została wymieniona nawierzchnia na ulicy Wierzbowej i Marii Skłodowskiej- Curie.
Zenon Wójcik, mieszkaniec ulicy Marii Skłodowskiej-Curie zaznacza, że duży remont był tam konieczny. Droga była w bardzo złym stanie, po ulewach trudno było tędy przejechać. Dodał, że teraz mieszkańcy czekają na chodnik.
Najdroższą inwestycją była przebudowa ulicy Jana Pawła II, na odcinku od Miodowej do Moniuszki. Z rządowego Programu na Rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów, do Starachowic wpłynęło na te prace 5 milionów złotych, gmina dołożyła niespełna dwa miliony. Poza przebudową drogi i chodników, zmieniło się także otoczenie, powstały trawniki między jezdnią, a chodnikiem, jest ścieżka rowerowa i elementy małej architektury, ławki i zatoki przystankowe.
Duże zmiany objęły ulicę Kościelną. Trwający kilka miesięcy remont był utrudnieniem w komunikacji, ale w efekcie gruntownie przebudowano ponad 1200 metrów drogi. Poza nową nawierzchnią powstał obustronny chodnik i 6 przystanków autobusowych. Wymieniona została także sieć gazowa. Całość prac kosztowała 3 i pół miliona złotych, 1 milion 300 tys. to dotacja z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.