Siedem miejscowości w województwie świętokrzyskim może cieszyć się od Nowego Roku prawami miejskimi, utraconymi 150 lat temu na skutek carskich represji po powstaniu styczniowym. W gronie nowych miast jest między innymi Pierzchnica. Jej mieszkańcy, z którymi rozmawiał nasz reporter byli dosyć sceptyczni do faktu odzyskania praw miejskich.
Ich zdaniem Pierzchnica z nieco ponad tysiącem mieszkańców będzie bardzo niewielkim miastem z małymi szansami na rozwój. Z drugiej jednak strony mieszkańcy mają nadzieje, że odzyskanie praw miejskich spowoduje ożywienie miedzy innymi gospodarcze i zwiększy liczbę inwestycji prowadzonych w Pierzchnicy.
Status miasta odzyskał także Szydłów w powiecie staszowskim. Miejscowość słynąca z bardzo dobrze zachowanych średniowiecznych murów miejskich jest także świętokrzyską stolicą śliwki. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych miasteczko postanowiła odwiedzić grupa turystów z Częstochowy, która spędzała sylwestra w Sandomierzu. Wśród nich byli między innymi pan Piotr i pan Łukasz, którym Szydłów bardzo przypadł do gustu.
– Podobają nam się przede wszystkim dobrze zachowane mury miejskie tego miasteczka. Ziemia świętokrzyska to cudowne miejsce, gdzie oprócz bardzo miłych i uczynnych mieszkańców, można podziwiać wiele cichych, spokojnych i malowniczych miasteczek z niesamowitą historią takich jak Szydłów – dodają.
Oprócz Szydłowa i Pierzchnicy, od Nowego Roku status miasta posiadają także Nowa Słupia, Oleśnica, Pacanów, Nowy Korczyn i Opatowiec, który jest nowym najmniejszym miastem w Polsce.
Z inicjatywą przywrócenia praw miejskich miejscowościom, które utraciły je po powstaniu styczniowym wystąpił świętokrzyski poseł PiS Bogdan Latosiński. Parlamentarzysta złożył rok temu interpelację w tej sprawie, zwracając uwagę, że setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do przywrócenia im historycznego statusu. Wpływ na rozpoczęcie procesu przywracania praw miejskich miała także majowa wizyta w Świętokrzyskiem wiceministra spraw wewnętrznych Pawła Szefernakera.
W sumie w całej Polsce od 1 stycznia prawa miejskie odzyskało 10 miejscowości. Dzięki czemu w naszym kraju jest już 940 miast.