Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w Kielcach uruchomienie funduszu dróg lokalnych, w stolicy regionu zainaugurowano kampanię społeczną „Kielce dla Syrii”, odbyły się także uroczystości upamiętniające setną rocznicę powstania 13. Pułku Ułanów Wileńskich. To najważniejsze wydarzenia maja 2018 roku.
KIELCE ŚWIĘTUJĄ UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA
Do refleksji nad historią związaną z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, a także do pracy na rzecz Ojczyzny wezwała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Po oficjalnych uroczystościach w Parku Miejskim odbył się piknik historyczny.
SOLIDARNOŚĆ UCZCIŁA ŚWIĘTO PRACY
1 maja przedstawiciele NSZZ Solidarność uczcili Święto Pracy. Przewodniczący związku Waldemar Bartosz powiedział, że ten dzień skłania do podsumowania działalności związku a ostatni rok pod tym względem był udany.
PREMIER: RZĄD PRZEZNACZY PIENIĄDZE NA DROGI LOKALNE
– Chcemy rozmawiać i być blisko ludzi. Wierzymy w rozwój zrównoważony, a ziemia świętokrzyska, to przepiękne tereny, pełne wielkiej tradycji – powiedział w Kielcach premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów przypomniał, że jesienią uruchomiony zostanie fundusz dróg lokalnych. Ten fundusz wyniesie około 5 miliardów złotych. Pieniądze przeznaczone zostaną między innymi na remonty i budowę mostów. Chodzi także o most w Sandomierzu na Wiśle. Premier odwiedził także Piotrkowice i Jędrzejów.
KIELCZANIE POMAGAJĄ SYRII
W stolicy regionu zainaugurowano kampanię społeczną „Kielce dla Syrii”. Jej inicjatorem jest prezydent Wojciech Lubawski. Akcja ma charakter charytatywny, a jej głównym celem jest zebranie pieniędzy na zorganizowanie kolonii oraz pomocy edukacyjnej dla syryjskich dzieci i młodzieży – ofiar wojny. Minister Beata Kempa zaznaczyła, że inicjatywa prezydenta Kielc jest godna naśladowania przez inne samorządy. W Kielcach planowane są zbiórki do puszek, aukcje charytatywne, wydarzenia kulturalne i sportowe.
NIE ZAPŁACĄ ZA PRZEJAZDY AUTOBUSAMI MPK
Kieleccy radni zgodzili się na wprowadzenie ulgi na przejazdy komunikacją miejską dla działaczy podziemia antykomunistycznego represjonowanych w czasach PRL. Objętych nią zostanie 67 osób z Kielc i gmin, w których usługi świadczy MPK. Za przejazdy rocznie zapłacą symboliczną złotówkę. Janusz Koza, sekretarz miasta, powiedział po głosowaniu, że wsparcie samorządu może objąć też inne dziedziny.
KIELCE PAMIĘTAJĄ O 13. PUŁKU UŁANÓW WILEŃSKICH
W Kielcach odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę powstania 13. Pułku Ułanów Wileńskich. Powstał on 22 grudnia 1918 roku Wilnie. Podczas kampanii wrześniowej bronił terenów Kielecczyzny. W uroczystościach na placu Wolności wzięła udział wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Jak powiedziała, jest dumna z tego, że to właśnie w Kielcach kultywowana jest tradycja 13. Pułku Ułanów Wileńskich. W ramach obchodów na budynku WDK odsłonięta została pamiątkowa tablica poświęcona pamięci żołnierzy 13. Pułku Ułanów Wileńskich.