Nowe standardy opieki nad kobietami ciężarnymi i noworodkami będą obowiązywały od Nowego Roku w polskich szpitalach. Jak informuje dr Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, nowością będą m.in. obowiązkowe testy na depresję dla młodych matek. Badania w kierunku ryzyka wystąpienia tej choroby lekarze przeprowadzą dwa razy w trakcie ciąży i raz po urodzeniu dziecka.
– Zdarza się i wcale nie tak rzadko, że pojawiają się tzw. przedłużające się smutki, trudności w podjęciu opieki nad noworodkiem, które w kolejnym etapie przechodzą depresję. Jeżeli ten stan jest szybko rozpoznany i zastosuje się szybkie leczenie, istnieje duża szansa zastopowania tych objawów – wyjaśnia dr Grażyna Pazera.
Jak dodaje, nowe standardy opieki nad ciężarną i noworodkiem kładą także nacisk na karmienie piersią.
– Wiemy, że od momentu urodzenia dziecka, wprowadzenie chociaż jednego posiłku sztuczną mieszanką zaburza funkcjonowanie przewodu pokarmowego i zmienia zdrowie człowieka na całe życie. Dlatego też zwraca się szczególną uwagę na to, by pierwszy pokarm był biologicznym mlekiem matki – dodaje dr Grażyna Pazera.
Nowe uprawnienia zyskają położne środowiskowe. Podczas pierwszego spotkania z ciężarną muszą ustalić z nią plan opieki przedporodowej. Do tej pory ustalany był tylko plan porodu.