Siedem miejscowości w województwie świętokrzyskim od 1 stycznia odzyska prawa miejskie. Wśród nich jest Szydłów, niegdyś bogaty ośrodek kupiecki, który po Powstaniu Styczniowym ukazem carskim utracił prawa miejskie.
Jak mówi Andrzej Tuz, obecny wójt, a już niedługo burmistrz Szydłowa, miejscowość zasługuje na to, by być miastem. Jego zdaniem – zmiana będzie miała wymiar praktyczny, bowiem większy prestiż miasta przyciągnie dodatkowych turystów.
– Szydłów był miastem ponad 5 wieków. Wiem, że mieszkańcy boją się, że wzrosną lokalne podatki, ale są to obawy bezpodstawne. Podatki ustala Rada Miejska i nie sądzę, by radni chcieli je podnosić – zapewnia Andrzej Tuz.
Mieszkańcy Szydłowa nie ukrywają zadowolenia z odzyskania praw miejskich. Jak twierdzą – być może ta zmiana spowoduje, że będzie im się lepiej żyło, a władze Szydłowa zadbają o poprawę wizerunku miejscowości.
– Szydłów jest piękny i dobrze, że odzyskał prawa miejskie. To podnosi prestiż miejscowości i nasz też. Ale z drugiej strony w centrum nie ma gdzie zjeść, nie ma publicznej toalety dla turystów. Może bycie miastem to zmieni – mają nadzieję mieszkańcy.
W sumie w całej Polsce od 1 stycznia prawa miejskie odzyska 10 miejscowości. Wówczas w naszym kraju będzie już 940 miast. W województwie świętokrzyskim oprócz Szydłowa miastami będą też: Pierzchnica, Nowa Słupia, Nowy Korczyn, Oleśnica, Pacanów i Opatowiec.