Kolędy i pastorałki współczesne, ale też takie, które popularne były wieki temu zabrzmiały w kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Kielcach. Odbyła się tam finałowa gala Świętokrzyskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.
Jak mówi ksiądz Andrzej Waligórski, dyrektor festiwalu – konkurs ma na celu nie tylko wyłonienie najlepszych wokalistów i zespołów, ale przede wszystkim propagowanie wartości chrześcijańskich.
– Jesteśmy chrześcijanami, więc zawsze przyświeca nam uwielbienie Pana Boga. A kolęda jest świetnym sposobem wielbienia Boga. Po drugie, zadaniem festiwalu jest propagowanie kolędowania i znajomości pastorałek, bo zauważamy, że ta tradycja ginie wśród młodzieży. Zespoły ludowe przypominają stare kolędy, natomiast występujące w festiwalu zespoły i schole młodzieżowe śpiewają tylko kolędy współczesne – twierdzi ksiądz Andrzej Waligórski.
Swoje umiejętności wokalne zaprezentowały dziś między innymi dzieci ze Scholi Młodzieżowej parafii świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Kielcach. Jak twierdzą młodzi artyści, każda kolęda jest piękna i trudno wybrać ulubioną.
Jurorami konkursu są doświadczeni muzycy. Wybierają najlepszych wokalistów w sześciu kategoriach, zarówno solowych jak i zespołowych. Jedną z laureatek w kategorii soliści starsi jest Marcelina Bidzińska, reprezentująca Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Jak twierdzi – kolędy i pastorałki, to bardzo wymagający repertuar.
– Nie wystarczy go tylko zaśpiewać, trzeba go również przekazać tak, żeby trafił do serc wszystkich wierzących słuchaczy. Ja uwielbiam śpiewać kolędy i pastorałki. Podczas festiwalu zaprezentowałam „Kolędę Maryi” oraz „Mizerna, cicha” – mówi wokalistka.
Marcelina Bidzińska znalazła się wśród dziesięciorga laureatów, którzy reprezentować będą nasz region w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Rozpoczyna się on 10 stycznia.
Festiwal co roku wspiera senator Krzysztof Słoń. Parlamentarzysta podkreśla rolę wydarzenia w krzewieniu polskiej tradycji Świąt Bożego Narodzenia i wspólnotowy wymiar kolędowania.