W Jędrzejowie uczczono setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Na grobie Ignacego Cichockiego, uczestnika powstania w latach 1918-1919 zapłonęły znicze.
Jak przypomniał Marek Godlewski, regionalista i pracownik Straży Miejskiej – 10 grudnia 1939 roku Ignacy Cichocki wraz z grupą około tysiąca innych poznaniaków, uczestników Powstania Wielkopolskiego zostali przesiedleni do Jędrzejowa, gdzie rozlokowano ich w kwaterach wyznaczonych przez Niemców. Na Ziemi Jędrzejowskiej Ignacy Cichocki aktywnie uczestniczył w działalności konspiracyjnej. Zmarł w 1941 roku w wieku 46 lat w wyniku ran postrzałowych odniesionych podczas jednej z akcji pomiędzy Nagłowicami a Jaronowicami.
Burmistrz Marcin Piszczek poinformował, że grób powstańca wielkopolskiego Ignacego Cichockiego udało się odkryć podczas inwentaryzacji nagrobków, którą w listopadzie tego roku na cmentarzu Świętej Trójcy przeprowadził Marek Godlewski wraz z członkami Camo Group. Jak dodał – grób jest dowodem na to, że Jędrzejów dla przesiedlonych Wielkopolan stał się drugim domem.
– Jesteśmy dumni, że nasze miasto ma także związki z Powstaniem Wielkopolskim – zaznaczył Marcin Piszczek.
Podczas wizyty na cmentarzu Marek Godlewski przypomniał również Kazimierza Zenktellera, podpułkownika rezerwy Wojska Polskiego, powstańca wielkopolskiego i śląskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, który 10 grudnia 1939 roku również został przesiedlony do Jędrzejowa, gdzie osiadł i spędził resztę życia. Zmarł w 1955 roku. W 2001 roku jego prochy zostały ekshumowane z cmentarza Świętej Trójcy w Jędrzejowie i pochowane na cmentarzu w Buku.