Śródlądowa delta Nidy może wkrótce wyglądać jak przed laty. Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych chce przywrócić świetność jednemu z najbogatszych przyrodniczo regionów Polskich. W okolicy miejscowości Umianowice, na około 400 hektarach odtworzone zostaną warunki sprzed 40-50 lat, co ogromnie poprawi różnorodność spotykanych tam gatunków zwierząt i roślin.
Wojciech Sołtysiak z zespołu parków tłumaczy, że w latach 70. i 80. ubiegłego wieku popełniono wiele błędów przy melioracji.
– Spowodowało to osuszenie tego regionu, w związku z czym zatraciła się bogata bioróżnorodność. My chcemy przywrócić stan sprzed kilkudziesięciu lat. Najważniejszym elementem będzie odnowienie starorzeczy – tłumaczy Wojciech Sołtysiak.
Starorzecza zostaną oczyszczone i zasilone wodą. Do Nidy trafią żółwie błotne oraz małże, konkretnie skójki gruboskorupowe. Kiedyś były to zwierzęta pospolicie spotykane nad Nidą, teraz występują sporadycznie. Ochroną zostaną objęte płazy, między innymi traszki i kumaki. Zwiększony zostanie również obszar podmokłych lasów łęgowych.
Projekt przywrócenia bioróżnorodności delcie Nidy jest realizowany w ramach programu Life, współfinansowanego przez Komisję Europejską. Parki współpracują z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz Nadleśnictwem Pińczów. Jak podkreśla Wojciech Sołtysiak oprócz kwestii przyrodniczych projekt obejmuje też edukację dzieci i młodzieży oraz turystykę przyrodniczą.
– Mamy zaplanowane warsztaty dla dzieci i młodzieży. Chcemy pokazywać uczestnikom życie nad Nidą o czwartej nad ranem. Zakupimy w tym celu noktowizory, znaczniki laserowe. W celach edukacyjnych i turystycznych powstaną ścieżki edukacyjne w głąb delty. Będzie można przeprawić się przez starorzecze albo poobserwować ptaki w zbudowanej do tego celu czatowni – opowiada Wojciech Sołtysiak.
Wartość projektu to ponad 23 miliony złotych, z czego 60 procent daje Komisja Europejska, 30 procent Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 10 procent to wkład własny beneficjentów projektu. Przywracanie bioróżnorodności delty Nidy potrwa 6 lat.