Choinkę nawiązującą do tradycji dworskich można obejrzeć w osiemnastowiecznym barokowo-klasycystycznym dworze w Śmiłowie w gminie Ożarów. Wysoka na trzy metry jodła zdobi elegancki salon śmiłowskiego dworu.
Wnętrze budynku urządzone jest zgodnie z epoką, w której dwór powstał, nie brakuje oryginalnych przedmiotów użytku codziennego. Andrzej Szczerbowski, właściciel uważa, że drzewko świąteczne powinno nawiązywać do tamtych czasów. Przede wszystkim jest tradycyjna, żywa i wysoka pod sam sufit. Jest także bogato zdobiona szklanymi bombkami, nie ma na niej ozdób wykonanych z tworzywa. Szczególne są te przedwojenne z końca dziewiętnastego wieku i z dwudziestolecia międzywojennego, ponieważ nie zostało ich zbyt wiele. Część z nich pochodzi z rodzinnej kolekcji, część została dokupiona na giełdach i w antykwariatach.
– Niewiele ich przetrwało do naszych czasów ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. To jest szkło, bardzo cienkie i kruche, a biorąc pod uwagę dzieje Polski, czyli te wszystkie zawieruchy – bombki po prostu w dużej części uległy zniszczeniu – tłumaczy Andrzej Szczerbowski.
Przedwojenne ozdoby to na przykład łabędzie ze złoconymi ogonami. Z kolei malutkie bombki w postaci szyszek czy serduszek to bombki z okresu międzywojennego, a z lat 20. lub 30. ubiegłego wieku pochodzą trzy srebrne aniołki.
Na śmiłowskiej choince przygotowywanej przez trzy dni znalazło się około 200 bombek. Jak mówi Andrzej Szczerbowski, to tylko część z pokaźnego zbioru.
Osiemnastowieczny dwór można będzie zwiedzać już po świętach. Świąteczne drzewko będzie można podziwiać do końca stycznia.