Biuro projektowe BDM Architekci z Warszawy wygrało konkurs na opracowanie projektu kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Zwycięska pracowania otrzymała nagrodę w wysokości 45 tys. złotych i zostanie zaproszona do negocjacji i opracowania dokumentacji projektowej.
Jacek Lenart, przewodniczący sądu konkursowego stwierdził, że projekt okazał się najbardziej funkcjonalny, ale także najlepiej wpisał się architektonicznie w podnóże wzgórza.
– To będzie bardzo dobry kawał architektury w Kielcach. Pod względem naukowo-gospodarczym będzie to budynek o znaczeniu europejskim. W naszej ocenie będzie się także znakomicie prezentował pod względem urbanistycznym. To może być obiekt stulecia – powiedział.
Z ramienia GUM w komisji konkursowej zasiadał Włodzimierz Lewandowski. Przypomniał, że budowa kampusu ma kluczowe znaczenie dla rozwoju polskiej nauki. W jego ocenie przyczyni się on także do dynamicznego rozwoju regionu.
– Wielkie instytuty metrologii pracują ręka w rękę z przemysłem. W USA instytut metrologii robi dla przemysłu to, co sam przemysł nie jest w stanie zrobić z metodami pomiarowymi. Podobnie będzie w Polsce, będziemy wspierać przemysł rodzimy, przemysł wysokich technologii. Będzie się to działo poprzez transfer najdokładniejszych metod pomiarowych. To wszystko będzie działo się w Kielcach. Tu badania będą rozwijane i tworzone.
Jacek Mroczkowski, ze zwycięskiej pracowni podkreślił, że w trakcie pracy zespół kilkukrotnie odwiedzał nasz region. Inspiracją do stworzenia fasady budynku był dla architektów kamień.
– Przed drugim etapem konkursu wybraliśmy się do Kielc. Trafiliśmy także do nieczynnego już kamieniołomu w Tumlinie. Kamień, który tam zobaczyliśmy stał się dla nas inspiracją i koniecznie chcieliśmy, aby pojawił się także w projekcie, który przygotowaliśmy. Budynki tworzą zamknięty dziedziniec połączony kładką komunikacyjną.
Dokumentacja projektowa i wykonawcza ma być gotowa pod koniec przyszłego roku, a w 2020 roku przeprowadzony zostanie przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy robót. Budowa obiektu, a także wyposażenie i stworzenie specjalistycznych stanowisk pomiarowo-badawczych potrwa do roku 2023.
Drugie miejsce w konkursie zajęło konsorcjum biur projektowych SLP z Hiszpanii i Studio Architektury Archigroup z Rzeszowa. Trzecie zajęli architekci z biura BiM Sp. z o.o. Bulanda i Mucha Architekci.