Nagrody za wysoką jakość świadczonych usług, nowatorskie pomysły i patenty oraz za innowacyjność zostały przyznane. W środę odbyła się gala XX edycji Świętokrzyskiej Nagrody Jakości. Jej organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Świętokrzyska Nagroda jakości jest konkursem, którego ideą jest promowanie w kraju i za granicą regionalnych przedsiębiorstw oraz instytucji, osiągających znakomite efekty w zarządzaniu swoimi organizacjami.
Jak podkreśla marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski z roku na rok przybywa takich wyjątkowych podmiotów.
– Poszerza się rzesza firm, którymi możemy się chlubić i które będą aspirować do Polskiej Nagrody Jakości, a może którejś z nich uda się zdobyć Europejską Nagrodę Jakości – mówił marszałek.
Podczas gali zostały wręczone trzy główne Świętokrzyskie Nagrody Jakości, sześć wyróżnień i dwie nagrody honorowe z okazji XX -lecia konkursu.
Laureatem jednej z nagród głównych w kategorii „Organizacje publiczne ochrona zdrowia” został Wojewódzki Szpital Specjalistyczny imienia świętego Rafała w Czerwonej Górze. Dyrektor tej lecznicy, Youssef Sleiman zaznaczył, że to kolejne wyróżnienie, na które cała ekipa ciężko pracowała.
– Ta nagroda jest dla mnie i całego mojego zespołu ukoronowaniem tego, co robimy od wielu lat. Od wielu lat podnosimy jakość naszych usług w szpitalu, poprawiamy infrastrukturę, zakres usług i staramy się zapewnić naszym pacjentom wszystkie możliwe świadczenia, zwłaszcza w zakresie chorób płuc. Dzięki temu przyjeżdżają do nas także pacjenci z innych województw – wyjaśnił dyrektor Youssef Sleiman.
W czasie gali wręczono również statuetki Świętokrzyskiego Racjonalizatora. To nagroda, która dotyczy pomysłów zgłoszonych do opatentowania lub już opatentowanych przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej. Komisja konkursowa przyznała dwie nagrody główne, trzy wyróżnienia oraz sześć nagród za zgłoszone wynalazki.
Wartość tych nowatorskich rozwiązań docenia przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Andrzej Pruś.
– Myślę, że to świadczy o dobrym potencjale drzemiącym na ziemi świętokrzyskiej, mądrości, często młodych ludzi, ale też przedsiębiorców, którzy wprowadzają te opatentowane przedsięwzięcia do produkcji i do użycia. Dowartościowanie, docenienie takich działań związanych z innowacją, która niedawno była czymś obcym dla przedsiębiorców, jest bardzo istotne, bo właśnie ta innowacyjność, sięganie do nowoczesnych rozwiązań, napędza życie gospodarcze – podkreślił przewodniczący Andrzej Pruś.
Podczas środowej gali zostały też ogłoszone wyniki plebiscytu „Moje Innowacyjne Otoczenie Moja Innowacyjna Gmina”. Do tej edycji zostały zgłoszone cztery gminy. Decyzją kapituły, pierwsze miejsce i tytuł „Innowacyjna Gmina Województwa Świętokrzyskiego 2018” otrzymały Chęciny za realizację przedsięwzięcia pod nazwą: „Chęciny gminą kształtującą kluczowe kompetencje mieszkańców. Budowa lokalnej strategii oświaty w gminie Chęciny”.
Jak zaznacza Grzegorz Banaś radny sejmiku, przewodniczący Komisji Strategii Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą, laureaci we wszystkich kategoriach to znakomita wizytówka regionu:
– Truizmem jest to, że jakość jest wtedy, kiedy wraca klient, a nie towar i myślę, że ci nagrodzeni, ci przedsiębiorcy, te firmy, do nich klienci, mówiąc kolokwialnie, walą drzwiami i oknami. I począwszy od tych z ochrony zdrowia, a skończywszy na gminach, które też były uhonorowane za swoje innowacyjne podejście do usługi dla swoich obywateli. Myślę, że to jest dobra inicjatywa, takie rzeczy trzeba wspierać, pokazywać i tym się po prostu trzeba chwalić – mówił Grzegorz Banaś.
XX edycja Świętokrzyskiej Nagrody Jakości:
Nagrody Honorowe z okazji XX edycji konkursu:
1.Osoba: Jan Rutkowski
2.Przedsiębiorstwo: Dolina Nidy
Nagrody Główne:
1.Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze – w kategorii organizacji publicznych – ochrona zdrowia,
2. Dolina Nidy sp. z o.o. – w kategorii średnie przedsiębiorstwa produkcyjne,
3. Agropole – w kategorii mikro przedsiębiorstwa produkcyjne
Wyróżnienia:
1.Centrum Medyczne PZU Zdrowie Artimed – w kategorii Organizacje Niepubliczne
2.Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. – w kategorii Organizacje Publiczne
3.FABET S.A. – w kategorii średnie przedsiębiorstwa produkcyjne
4.Vanstar – w kategorii średnie przedsiębiorstwa produkcyjne
5.Intester Sp. z o.o. – w kategorii średnie przedsiębiorstwa produkcyjne
6.Biurex Sp. z o.o. – małe przedsiębiorstwa usługowe
Konkurs Świętokrzyski Racjonalizator:
Nagrody Główne:
– na rzecz zespołu twórców, tj.: dr inż. Mirosław Płaza, prof. nadzw. dr hab. inż. Zbigniew Szcześniak, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach pn.: „Układ generacji sygnałów, zwłaszcza do zastosowań w elektroterapii”.
– na rzecz twórcy, tj.: Jan Gładki, FLUID S.A. pn: „Sposób przetwarzania biomas w paliwo odnawialne i urządzenie do przetwarzania biomas w paliwo odnawialne”.
– na rzecz twórcy, Bogusław Marczewski tj.:, TECHMAR pn: „Urządzenie do nachylenia koła łopat w maszynach przepływowych”.
Wyróżnienia:
– na rzecz zespołu twórców, tj.: prof. dr hab. inż. Krzysztof Sapiecha, dr hab. Roman Stanisław Deniziak, dr inż. Arkadiusz Chrobot, dr inż. Grzegorz Łukawski, mgr inż. Leszek Ciopiński, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach pn.: „Układ do transmisji danych”.
– na rzecz zespołu twórców, tj.: prof. UJK dr hab. Piotr M. Słomkiewicz, Prof. UJK dr hab. inż. Anna Świercz, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach pn.: „Sposób wytwarzania adsorbentu haloizytowego do pochłaniania siarkowodoru i alkoholi tiolowych z osadów ściekowych”.
Nagrody za zgłoszone wynalazki przyznane zostały:
– na rzecz zespołu twórców, tj.: dr hab. inż. Grzegorz Radomski, dr hab. inż. Sławomir Karyś, mgr inż. Paweł Stawczyk, mgr inż. Marcin Pawlak, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach, pn.: „Zestaw do indukcyjnego ogrzewania rozjazdów szynowych”.
– na rzecz twórcy, tj.: dr inż. Paweł Zmarzły, Politechnika Świętokrzyska w Kielcach pn.: „Przyrząd do pomiarów zarysów okrągłości i falistości pierścieni łożysk tocznych”.
– na rzecz twórcy tj.: dr Stanisław Radoń / Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Ośrodek Zdrowia Wilczyce, pn.: „Urządzenie do stabilizacji kręgosłupa”.
– na rzecz twórcy, tj.: mgr inż. Aneta Oleszek, PODOPHARM Sp. z o. o, pn.: „Wieloskładnikowy preparat do regeneracji paznokci dłoni i stóp oraz sposób wytarzania tego preparatu”.
Wyniki plebiscytu: Moje Innowacyjne Otoczenie – Moja Innowacyjna Gmina
I miejsce i tytuł: „Innowacyjna Gmina Województwa Świętokrzyskiego 2016” otrzymała Gmina Chęciny za realizację przedsięwzięcia pn. „Chęciny – Gminą kształtującą kluczowe kompetencje mieszkańców. Budowa lokalnej strategii oświaty w Gminie Chęciny”.
Uznanie Kapituły i wyróżnienie w Plebiscycie zyskał projekt pn. „Budowa i uruchomienie nowoczesnego przedszkola i żłobka w Strawczynie” zgłoszony przez Gminę Strawczyn.