Zabytkowy krzyż, który niegdyś wieńczył dzwonnicę kościoła parafialnego pw. św. Jana w Pińczowie, wrócił na swoje miejsce. Kilka lat temu, krzyż został uszkodzony przez silny wiatr, dlatego został zdemontowany, żeby nie zagrażał mieszkańcom.
Burmistrz Pińczowa – Włodzimierz Badurak podkreśla, że kościół św. Jana ma wyjątkową wartość artystyczno-historyczną, dlatego gmina dofinansowała prace przy renowacji krzyża.
– Radni zgodzili się na udzielenie parafii dotacji w wysokości 20 tysięcy złotych. Cieszymy się, że udało nam się współfinansować to przedsięwzięcie, ponieważ turyści bardzo często pytali gdzie jest krzyż, element rozpoznawczy, który od wieków widnieje między innymi na zdjęciach Pińczowa – dodaje. Prace konserwatorskie trwały prawie 4 miesiące. Działania obejmowały m.in. zabezpieczenie i stabilizację części składowych krzyża.
Jak informuje Ewa Bawor z Urzędu Miasta w Pińczowie, w tym roku, dotację na prace konserwatorskie otrzymały jeszcze dwa zabytkowe kościoły na Ponidziu.
– Mieliśmy trzy wnioski o wsparcie remontów kościołów w Zagości, Młodzawach Małych i Pińczowie. Łączna kwota dotacji to 40 tysięcy złotych – podkreśla Ewa Bawor.
Kościelna dzwonnica z krzyżem, przez długie lata była głównym elementem systemu przeciwpożarowego w Pińczowie. W każdą noc dyżurował tam ochotnik, którego zadaniem było bicie w dzwon, po otrzymaniu wiadomości o pożarze.