Teatr imienia Stefana Żeromskiego przygotowuje się do obchodów 140-lecia istnienia. W pierwszych dniach nowego roku zaplanowano spotkanie pod hasłem „Teatr kielecki wczoraj, dziś i jutro”, promocję katalogu zawierającego kronikę naszej sceny oraz premierę nowego spektaklu, opartego na powieści „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Michała Kotańskiego.
6 stycznia 1879 roku w Teatrze Ludwika przy głównej ulicy Kielc odbyło się pierwsze przedstawienie „Dzwony kornewilskie” w wykonaniu grupy dramatycznej Józefa Teksla. To był początek kieleckiej sceny. Obchody jubileuszu odbędą się dokładanie 140 lat później. Na sobotę, 6 stycznia zaplanowano premierę nowego spektaklu, opartego na motywach powieści „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego. Adaptacją utworu nagrodzonego literacką Nagrodą Nike zajął się Radosław Paczocha. Ten sam artysta, który wcześniej na potrzeby teatru przystosował „Dzieje grzechu” Stefana Żeromskiego. „Widnokrąg” wyreżyserował gospodarz „Żeromskiego”, Michał Kotański.
Jednak na miłośników kieleckiej sceny czeka więcej atrakcji. Jak mówi Paulina Drozdowska z działu marketingu, na sobotę, 5 stycznia, na godzinę 12.00, zaplanowano spotkanie „Teatr kielecki wczoraj, dziś i jutro”.
- Zapraszamy wszystkich, którzy będą chcieli podzielić się anegdotami, wspomnieniami z życia tej sceny. Będzie też panel, w którym udział wezmą dawni i obecni pracownicy, aktorzy. Zapraszamy wszystkich miłośników kieleckiego teatru w każdym wieku – mówi.
O godzinie 14.00 swoją premierę będzie miał katalog, zwierający kronikę kieleckiej sceny.
- Duże wydawnictwo, bogato ilustrowane, w którym zostały zawarte najważniejsze fakty na przestrzeni dziejów teatru, recenzje spektakli – wyjaśnia Paulina Drozdowska.
Wstęp na te dwa wydarzenia jest bezpłatny.