Resort Kultury i Dziedzictwa Narodowego najwyżej ocenił projekty realizowane przez wojewodę świętokrzyskiego w ramach ministerialnego programu „Niepodległa”, polegającego na organizacji i przygotowaniu wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości.
Podczas spotkania z dziennikarzami wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek wraz z Dorotą Koczwańską-Kalitą, naczelnik Kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kazimierzem Mądzikiem, świętokrzyskim Kuratorem Oświaty podsumowali wydarzenia, realizowane od 2017 roku w programie „Niepodległa” na terenie województwa świętokrzyskiego.
Zdaniem Agaty Wojtyszek, wojewody świętokrzyskiej łącznie w ciągu dwóch lat w programie realizowanych było ponad 20 projektów, takich jak między innymi „Korowód Niepodległości”, „Niepodległa – Tech” czy „Patriotyczne – środy z niepodległą”, które spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców.
– Dzisiaj chcę podziękować wszystkim organizacjom, które włączyły się do realizacji tych zadań. Bez aktywnego zaangażowania między innymi Instytutu Pamięci Narodowej, Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty, prezydenta miasta, czy uczelni wyższych, te dzieła nie byłyby możliwe – dodaje.
Dorota Koczwańska-Kalita podkreśla, że dzięki wszystkim wydarzeniom realizowanych w ramach projektu „Niepodległa”, nie tylko młodzi mieszkańcy regionu mogli poszerzyć swoją wiedzę o historii ojczyzny.
– Wiedza, którą mogła zdobywać młodzież podczas licznych wydarzeń realizowanych w ostatnim czasie, była przekazywana w bardzo przystępny sposób. Niejednokrotnie młodzi ludzie uczestniczący w tych zajęciach mogli dzielić się zdobytą wiedzą, także ze swoimi rodzicami – dodaje.
Zdaniem Kazimierza Mądzika, świętokrzyskiego kuratora oświaty, w projektach dotychczas realizowanych uczestniczyły niemal wszystkie szkoły z całego regionu, były to lekcje, niezwykle cenne dla ludzi młodych.
– Młodzież nie zawsze wiedziała, że do niedawna obchody Święta Niepodległości 11 listopada były zakazane. Dzięki wydarzeniom prowadzonym w ramach tego programu młodzież mogła zdecydowanie w łatwy i przystępny sposób zrozumieć naszą trudną historię – dodał.
Program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Niepodległa został przedłużony do 2022 roku. Z tej okazji Świętokrzyski Urząd Wojewódzki we współpracy z innymi instytucjami będzie organizował między innymi wydarzenia upamiętniające 80 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej przypadającej na 2019 rok.