„13 grudnia pamiętamy” pod takim hasłem w Centrum Edukacyjnym IPN odbyło się spotkanie młodzieży z Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach z przedstawicielami opozycji antykomunistycznej, internowanymi w okresie stanu wojennego.
Zdaniem Doroty Koczwańskiej-Kality, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, takie spotkania są swego rodzaju łańcuchem pokoleń, dzięki którym ludzie młodzi mogą lepiej zrozumieć niełatwą historię naszego kraju.
– Młodzież przychodzi tutaj już od trzech lat i uświetnia to spotkanie swoim montażem słowno- muzycznym. Jest to swego rodzaju oddanie hołdu wszystkim opozycjonistom. Z drugiej strony młodzi ludzie poprzez wsłuchiwanie się w opowiadania bohaterów tamtych dni, mogą uczestniczyć w żywej lekcji historii – dodaje.
Zdaniem Piotra i Łukasza, uczniów kieleckiego elektryka, którzy wzięli udział w spotkaniu, takie wydarzenia są dla nich niezwykle cennym doświadczeniem.
– Od osób, które musiały żyć w tak ciężkich czasach możemy się bardzo wiele nauczyć. Jest to także forma żywej lekcji historii – dodają.
Podczas spotkania uczniowie zaprezentowali okolicznościowy program słowno-muzyczny. Piosenki z okresu stanu wojennego śpiewali także przedstawiciele opozycji antykomunistycznej.
Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Świętokrzyskiego oraz Komisja Zakładowa „Solidarności” przy Politechnice Świętokrzyskiej.