Zakończył się kolejny etap remontu Pałacu Biskupów Krakowskich. Od dzisiaj dla zwiedzających udostępnione są: apartament biskupi, pokoje prałatów, sień górna oraz izba stołowa górna. Ponadto w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odnawiane są historyczne tapiserie, które ozdabiały pomieszczenia.
Nadal zamknięte pozostają: apartament senatorski, gabinet numizmatyczny oraz Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej.
Jak zapewnia Agnieszka Kowalska-Lasek, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach, wkrótce rozpoczną się prace konserwatorskie stropu ramowego „Pożar Ławry Troickiej” autorstwa włoskiego malarza – Tomasza Dolabelli z XVII wieku. Renowacji poddany zostanie także fryz portretowy znajdujący się w izbie stołowej górnej.
Równolegle prowadzone jest odnowienie elewacji pałacu. Na fasadzie wschodniej budynku staną zrekonstruowane rzeźby czterech posłów moskiewskich i szwedzkich.
Jednym z najważniejszych etapów realizowanego projektu jest modernizacja Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, która po remoncie będzie w nowej odsłonie.
Wymieniane są systemy antywłamaniowe i przeciwpożarowe. Będzie nowe oświetlenie. Według zapewnień dyrekcji galeria zostanie otwarta w połowie przyszłego roku. Aktualnie wszystkie eksponaty znajdują się w Muzeum Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Całkowity koszt modernizacji to 21 milionów złotych.