Spektakl „1946” w wykonaniu aktorów Teatru imienia Stefana Żeromskiego będzie walczył o nagrody 11. Międzynarodowego Przeglądu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Na scenie Teatru Starego będzie grany w dniach 13 i 14 grudnia. Wyniki konkursu poznamy w sobotę, 15 grudnia.
Boska Komedia to święto teatru. Jak wyjaśnia Paulina Drozdowska z Teatru imienia Stefana Żeromskiego, jest to jeden najbardziej prestiżowych, o ile nie najważniejszy festiwal teatralny w kraju.
Do części konkursowej komisja zakwalifikowała 13 spektakli z całej Polski, w tym przedstawienie z Kielc, zatytułowane „1946” Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka. Sztuka nawiązuje do trudnych, kieleckich wydarzeń z lipca 1946 roku. Jej premiera odbyła się w grudniu 2017 roku.
Paulina Drozdowska podkreśla, że Teatr Żeromskiego od lat jest obecny na Boskiej Komedii:
– Od 2009 roku, kiedy na festiwalu została zaprezentowana „Samotność pól bawełnianych”, nasz teatr na stałe zagościł na mapie festiwalowej kraju. Rokrocznie jakiś spektakl udaje się zakwalifikować, bo prezentowaliśmy tam i „Joannę Szaloną; Królową”, sztukę „Jakiś i Pupcze”, „Carycę Katarzynę”, „Twardy gnat, martwy świat”, „Hrabinę Batory”, czy „Harper” – wymienia.
Nie brakowało sukcesów. W 2011 roku jurorzy docenili „Joannę Szaloną; Królową” przyznając wyróżnienie Jolancie Janiczak za dramaturgię tekstu oraz nagrodę dla Agnieszki Kwietniewskiej, wcielającej się w tytułową bohaterkę. W 2013 roku nagrodę za pierwszoplanową rolę żeńską w „Carycy Katarzynie” otrzymała Marta Ścisłowicz, natomiast Tomasz Nosinski za pierwszoplanową rolę męską.
11. Międzynarodowy Przegląd Teatralny Boska Komedia rozpoczął się 8 grudnia i zakończy 16 grudnia. Obok przeglądu spektakli polskich, walczących o tytuł najlepszego przedstawienia ostatniego roku oraz o statuetkę Boskiego Komedianta, występują tu również zagraniczne grupy teatralne. Festiwalowi towarzyszą spotkania z filozofami, teoretykami teatru i krytykami.