Tablica poświęcona powstańcowi styczniowemu, porucznikowi Aleksandrowi Uchnastowi została odsłonięta na frontowej ścianie budynku po byłej szkole podstawowej w Wełczu koło Buska-Zdroju. Wydarzenie było częścią Święta Czosnku, które odbywa się w Wełczu od 10 lat.
Jednym z inicjatorów powstania tablicy był członek rady sołeckiej Czesław Maj. Jak tłumaczy, powstaniec styczniowy walczył m. in. w bitwie pod Grochowiskami, Ludynią i Opatowem. W tej bitwie został ciężko ranny. Po aresztowaniu przez Rosjan został osadzony w więzieniu w Sandomierzu. Dzięki staraniom rodziny, jako małoletni został zwolniony i odesłany do domu. W Wełczu przez wiele lat był nauczycielem w tamtejszej szkole. – W 155. rocznicę powstania styczniowego i setną rocznicę odzyskania niepodległości postanowiliśmy przypomnieć o tej zasłużonej, historycznej postaci. Daty 1893, 1918 i 2018 zostały uwiecznione na naszej tablicy upamiętniającej te wydarzenia – dodaje Czesław Maj.
W 1930 roku Aleksander Uchnast został odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami, a w 1938 roku, wraz z innymi żyjącymi powstańcami z 1863, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Powstaniec zmarł 3 stycznia 1939 roku i został pochowany na cmentarzu w Busku-Zdroju.
Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy rozpoczął się rodzinny festyn z czosnkiem w roli głównej. Próbować można m. in. zupy czosnkowej, pomidorów z serem czosnkowym i różnego rodzaju wypieków. Lidia Jurzysta z koła gospodyń wiejskich podkreśla, że zupa czosnkowa przyrządzana jest w Wełczu od lat. Wywar po drobnej modyfikacji tradycyjnego przepisu powstaje dziś we współczesnej wersji na bazie czosnku, koperku, serka topionego, sera żółtego, soli, pieprzu i… czegoś jeszcze, ale tego panie z Wełcza zdradzać nie chcą, bo przepis na smaczną zupę jest ich, jak zaznaczają, słodką tajemnicą.
Anna Jasikowska wyjaśnia, że czosnek z Wełcza nazywany jest wójczańskim. Warzywo zostało wpisany na listę produktów regionalnych. W Wełczu i jego najbliżej okolicy uprawiany jest od lat w każdym gospodarstwie. Obecnie na ponad 20 hektarach. – Odmiany czosnku w naszej okolicy zmieniają się z roku na rok, pojawią się również nowe. Najczęściej na naszym terenie występuje odmiana harnaś, czyli czosnek koloru fioletowego. Tę polską odmianę na naszej ziemi sadzimy od kilkunastu lat – podkreśla Anna Jasikowska.
W trakcie Święta Czosnku w Wełczu podziwiać można również występy artystyczne. Całość zakończy zabawa taneczna pod gwiazdami.