Do 14 stycznia samorządy i organizacje mogą składać wnioski na dofinansowanie projektów w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej”. Pieniądze mogą zostać przeznaczone na organizowanie warsztatów oraz poprawę infrastruktury drogowej. Chodzi między innymi o zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, a także o budowę miasteczek ruchu drogowego.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek przypomniała, że od 2016 roku zrealizowano w regonie 24 projekty. Z dofinansowania skorzystała między innymi gmina Mirzec, która przy dwóch przejściach dla pieszych zamontowała znaki z doświetleniem, a także pasy po najechaniu na które kierowca słyszy, że zbliża się do przejścia dla pieszych.
Z kolei gmina Bieliny zorganizowała dla uczniów szkoły podstawowej cykl szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a także zakupiła dwa defibratory.
Senator PiS Krzysztof Słoń twierdzi, że efekty dotychczasowych działań pokazują jak wiele dobrego można zrobić w samorządach przy wsparciu rządowych pieniędzy.
– Te projekty nie są duże. Nie zawsze rzucają się w oczy, ale często poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców w gminach i powiatach – powiedział parlamentarzysta.
Artur Bielecki, pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach powiedział, że funkcjonariusze pomagają samorządom i organizacjom w realizacji programów. Przypomniał, że Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki przygotowało bardzo ciekawy wyjazd z seniorami do Sandomierza, podczas którego mundurowi omawiali z uczestnikami zagrożenia, które mogą na nich czyhać. Chodziło m.in. o wyłudzenia metodą „na wnuczka” lub „na policjanta”.
Adam Czajka, komendant wojewódzki straży pożarnej w Kielcach wyraził zadowolenie z dużego zainteresowania samorządów i organizacji programem „Razem Bezpieczniej”. Dodał, że straż pożarna chętnie włącza się w organizacje warsztatów i szkoleń dla dzieci i seniorów.
Projekty będą realizowane w przyszłym roku. Dofinansowanie wynosi 80 procent kosztów zadania. Na realizację rządowego projektu zostanie przekazanych 6 milionów złotych.