Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jak wynika z policyjnych danych, od początku jej istnienia, czyli od końca 2016 roku, zanotowano 25 tysięcy zgłoszeń. Dzięki aplikacji każdy może podzielić się z funkcjonariuszami informacjami o niebezpiecznych miejscach i sytuacjach, które zauważył.
Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach informuje, że najwięcej, aż jedna piąta zgłoszeń, dotyczy przekraczania dozwolonej prędkości. Taka sytuacja została odnotowana między innymi na alei Solidarności w Kielcach. Mieszkańcy regionu często wymieniają także nieprawidłowe parkowanie. Kierowcy powinni zwrócić na to uwagę między innymi przy ulicach Artwińskiego i Leonarda.
W okresie jesienno-zimowym użytkownicy zaznaczają także miejsca, w których mogą przebywać bezdomni.
– Jest to dla nas pomocne narzędzie. Dzięki temu wiemy, gdzie są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy – dodaje Artur Majchrzak.
Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczyć punkt na mapie i wybrać jedną z 25 kategorii. Następnie wystarczy dodać datę zdarzenia.
– Jest to intuicyjna aplikacja. Po przekierowaniu na stronę zobaczymy mapę, na której łatwo jest odnaleźć ulicę i wybrać zagrożenie – mówi Artur Majchrzak.
Kolory ikon świadczą o statusie zgłoszenia. Zielony – to nowe zgłoszenie, żółty świadczy o weryfikacji, a kolor czerwony informuje o tym, że zdarzenie zostało potwierdzone. Można dodać także film lub zdjęcie. Policja ma 5 dni na sprawdzenie zgłoszenia.
Aplikacja może być pomocna na przykład osobom, które szukają nowego mieszkania. Mogą one sprawdzić, czy w okolicy nowego domu nie ma zgłoszeń dotyczących aktów wandalizmu, bądź grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją. Mapa może pomóc także kierowcom, którzy przemieszczają się po drogach województwa. W aplikacji zaznaczone są bowiem niestrzeżone przejazdy kolejowe lub miejsca, gdzie dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych.
Należy pamiętać, że zgłoszenia do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie są równoznaczne z pilną interwencją policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.