42 tysiące 300 złotych, w tym 9 tysięcy złotych w postaci pomocy rzeczowej, zebraliśmy w naszej tegorocznej akcji „Choinka pod choinkę”. W tym roku pieniądze przeznaczymy na budowę nowego placu zabaw dla ogniska wychowawczego Caritas w Jędrzejowie. Przez cały czas trwania akcji zachęcaliśmy słuchaczy Radia Kielce do dokonywania wpłat na specjalne konto.
CHOINKA PODAROWANA PRZEZ OBLATÓW
CHOINKA PODAROWANA PRZEZ LEŚNIKÓW
CHOINKA PODAROWANA PRZEZ STRAŻAKÓW
CHOINKA PODAROWANA PRZEZ POLICJĘ
CHOINKA PODAROWANA PRZEZ ŻOŁNIERZY
WŁĄCZ SIĘ DO AKCJI – DOKONAJ WPŁATY:
Caritas Diecezji Kieleckiej, ul. Jana Pawła II 3, 25-013 Kielce
ING Bank Śląski Oddział Kielce, 24 1050 1416 1000 0090 8049 3936
Tytuł wpłaty: Darowizna na rzecz akcji „Choinka pod choinkę”
OGNISKO WYCHOWAWCZE CARITAS IM. BŁ. EDMUNDA BOJANOWSKIEGO W JĘDRZEJOWIE
Ognisko – to ciepło, to bezpieczeństwo i miłość, życzliwość, oparcie i moc. Ognisko Wychowawcze CARITAS jest właśnie takim miejscem dla wielu, bardzo wielu dzieci, gdzie czeka nie tylko ciepły posiłek, ale życzliwa pomoc w lekcjach, wspólna zabawa i radość, zrozumienie, szacunek i akceptacja połączona z konsekwencją wymagań dla dobra dziecka. Jest miejscem gdzie można się wypłakać i być cierpliwie wysłuchanym, tu często powierzają dzieci swoje sekrety, pragnienia i marzenia i wiedzą, że nikt ich nie wyśmieje. Ognisko to dom pełen ciepła otwarty już 18 lat.
Ognisko Wychowawcze Caritas im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Jędrzejowie rozpoczęło swoją działalność 1 grudnia 2000 roku. Zostało powołane do istnienia przez Zarząd Caritas Diecezji Kieleckiej 2 września 2000 roku. Poświęcenia placówki, 6 grudnia 2000 roku, dokonał śp. ks. bp. Kazimierz Ryczan.
Inicjatorem jego utworzenia był ks. Dziekan Jerzy Siwiec, który zaproponował by w opuszczonym budynku parafialnym powstało „dzieło miłosierdzia przeznaczone dla dzieci”. Przy współpracy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Rady Parafialnej i wielu ludzi dobrej woli z całego miasta, a także Urzędu Miasta i Gminy oraz Starostwa Powiatowego, rozpoczęto remont budynku. Urządzeniem i wyposażeniem ogniska zajął się Caritas Diecezji Kieleckiej.
Siedzibą placówki jest dom parafialny należący do Parafii p.w. Trójcy Świętej w Jędrzejowie. Celem działalności ogniska jest wszechstronny i harmonijny rozwój wychowanka oraz wyrównanie szans edukacyjnych. Ognisko realizuje swoje cele kierując się w szczególności: dobrem dziecka; poszanowaniem jego praw; koniecznością rozwoju dziecka przez umożliwienie rozwoju jego zainteresowań i indywidualizowania oddziaływań wychowawczych; potrzebą działań przygotowujących do samodzielnego życia; poszanowaniem praw rodziców wynikających z poszanowania prawa rodzinnego i katolickiej nauki społecznej; potrzebą działań w celu utrzymania i pogłębiania więzi dziecka z rodziną.
Ponadto ognisko zapewnia swoim wychowankom: opiekę, żywienie, możliwość realizacji obowiązku szkolnego, uczestnictwo w zorganizowanych formach wypoczynku letniego i zimowego, zajęcia artystyczne rozwijające talenty i zainteresowania dzieci rewalidację i profilaktykę uzależnień, współpracę z instytucjami mogącymi udzielić pomocy w sytuacjach traumatycznych doświadczeń, wychowanie religijne.
W czasie 18 lat działalności ognisko opieką otacza podczas pracy w ciągu roku około 100-120 dzieci, a w każde wakacje 120-140 dzieci ze Szkół Podstawowych i Gimnazjów z terenu nie tylko miasta i gminy, ale i całego powiatu. Rocznie wydaje się ponad 8 700 posiłków (obiad i kolacja lub drugie śniadanie i obiad). Wychowawcy i wolontariusze pomagają dzieciom w odrabianiu lekcji, nadrabiają zaległości szkolne, pomagając w eliminowaniu drugoroczności.
Pod kierunkiem i z pomocą wychowawców dzieci rozwijają talenty i zainteresowania (wykonują piękne prace: obrazki, obrazy na szkle, sklejce, aniołki, stroiki, kartki, kompozycje kwiatowe i inne, rozwijają swoje zdolności nie tylko manualne ale również wokalne, taneczne, sportowe, biorą udział w różnego rodzaju przeglądach, konkursach, festiwalach, festynach często odnosząc swoje pierwsze sukcesy).
W placówce regularnie prowadzone są zajęcia profilaktyczne, a także warsztaty podczas których wychowankowie zapoznają się z zagrożeniami dla zdrowia płynącymi z nadużywania alkoholu, nikotyny, narkotyków i komputera. Poznają także metody asertywnego radzenia sobie z namawianiem do brania używek. Od 2002 roku tradycją są coroczne spotkania z przedstawicielami policji i straży pożarnej „Bezpieczne Wakacje”.
Podczas wakacji ognisko organizuje czas wolny dla dzieci pozbawionych możliwości wypoczynku poza domem. Są to zajęcia w formie półkolonii, podczas których dzieci nie tylko się bawią, ale biorą udział w zajęciach profilaktycznych, wycieczkach, spotkaniach z ciekawymi ludźmi i różnych atrakcjach.
Podczas warsztatów z pedagogiem-terapeutą dzieci mogą otrzymać pomoc psychologiczną, wzmocnić poczucie własnej wartości, nabywać zdolności konstruktywnego rozwiązywania konfliktów i problemów, odreagować napięcia i emocje. Ognisko promuje zdrowy styl życia podczas zajęć sportowych, warsztatów „Zdrowe żywienie – mocny duch”. Wychowankowie ogniska mają swoje małe i duże osiągnięcia, ale tak naprawdę te małe wcale nie są takie małe. Kilkukrotnie zespół taneczny „Ogniki” zakwalifikował się do Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc w Bydgoszczy w 2005 roku swoją przebojową radością zdobywając nagrodę Publiczności. W 2009 roku pierwsze miejsce w kategorii piosenka otrzymała wychowanka ogniska. Dzieci brały także udział w wielu imprezach, np. Dni Kultury Chrześcijańskiej, Wakacyjne Festyny Caritas, Prezentacje Programów Artystycznych w Centrum Kultury w Jędrzejowie i w Kielcach, Konkursach Plastycznych (w 2009 roku wychowanka otrzymała nagrodę specjalną w konkursie wojewódzkim „Moje marzenia”, w 2017 roku zajęła drugie miejsce w konkursie powiatowym „Stop Krzywdzeniu Dzieci”). Kilkukrotnie brały także udział w Międzypowiatowych Spartakiadach Lekkoatletycznych. W IV edycji Plebiscytu Świętokrzyski Anioł Dobroci placówka otrzymała wyróżnienie za całokształt działalności. Corocznie ognisko bierze natomiast udział w konkursie „Pomóżmy Dzieciom Spędzić Bezpieczne Wakacje” organizowanym przez Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Drogowego – w 2005 i 2013 roku zdobywając I miejsce w województwie.
Swój wolny czas i pomoc ofiaruje grupa ponad 20 wolontariuszy spośród uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych, Liceum Ogólnokształcącego, nauczycieli, pielęgniarek, studentów. Ognisko swoja pomoc oferuje dzieciom i młodzieży: z rodzin potrzebujących wielorakiego wsparcia, żyjącej w trudnych warunkach materialnych, pragnącej rozwijać potencjał twórczy, zainteresowania i talenty, przejawiającej trudności w zakresie realizacji programu szkolnego, pochodzącej z rodzin dotkniętych dysfunkcją społeczną, przejawiającej zaburzenia zachowania i defekty uspołecznienia, zainteresowanej ofertą ogniska i akceptującą jej normy, podejmującej wolną decyzję o przynależności do ogniska.
Podczas całorocznej pracy wychowankowie podejmują różne inicjatywy i zadania. Uczestniczą, m.in., w Konkursie i Koncercie Kolęd i Pastorałek, Staropolskim Kolędowaniu, Jasełkach Bożonarodzeniowych, balach przebierańców i karnawałowym, a także zabawach „Jaka to melodia” i „Mam Talent”.
HISTORIA AKCJI CHOINKA POD CHOINKĘ
2017 ROK – 18 TYSIĘCY 701 ZŁOTYCH
Licytowaliśmy udekorowane świątecznie choinki podarowane przez biskupów diecezji kieleckiej – Jana Piotrowskiego, radomskiej – Henryka Tomasika i sandomierskiej – Krzysztofa Nitkiewicza, zakonników ze Świętego Krzyża, a także przygotowaną przez dziennikarzy Radia Kielce. Dochód z akcji przeznaczyliśmy na zakup sprzętu ratującego ludzkie życie, który podarowaliśmy strażakom-ochotnikom. WIĘCEJ NA TEMAT AKCJI „CHOINKA POD CHOINKĘ” W 2017 ROKU
2016 ROK – 23 TYSIĄCE ZŁOTYCH
Zebrane pieniądze przeznaczyliśmy na zakup specjalistycznego samochodu do przewożenia chorych dla hospicjum stacjonarnego im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. WIĘCEJ NA TEMAT AKCJI „CHOINKA POD CHOINKĘ” W 2016 ROKU
2015 ROK – 27 TYSIĘCY 159 ZŁOTYCH („GWIAZDKA Z NIEBA”)
Za zebrane pieniądze została wyposażona pracownia kulinarna stowarzyszenia SIEMACHA w Kielcach. WIĘCEJ NA TEMAT AKCJI „GWIAZDKA Z NIEBA” W 2015 ROKU
2014 ROK – 21 TYSIĘCY 465 ZŁOTYCH („GWIAZDKA Z NIEBA”)
Pieniądze zebrane podczas licytacji przeznaczyliśmy na modernizację i wyposażenie Domu Samotnej Matki i Ofiar Przemocy w Wiernej Rzece. WIĘCEJ NA TEMAT AKCJI „GWIAZDKA Z NIEBA” W 2014 ROKU
2013 ROK – 29 TYSIĘCY 230 ZŁOTYCH
Pieniądze uzyskane ze sprzedaży świątecznych drzewek i ozdób przeznaczyliśmy na stypendia dla uzdolnionej świętokrzyskiej młodzieży. WIĘCEJ NA TEMAT AKCJI „CHOINKA POD CHOINKĘ” W 2013 ROKU
2012 ROK – 19 TYSIĘCY 966 ZŁOTYCH
Pieniądze zostały podzielone na miesięczne stypendia dla szóstki młodych ludzi: Mileny Rot, Dawida Dworaka, Izabeli Zielińskiej, Małgosi Perchel, Łukasza Partyki i Marcina Różyca. Zaproszenie do przekazania drzewek przyjęli: Jakub Błaszczykowski, Ojcowie Oblaci ze Świętego Krzyża, Robert Makłowicz, Jerzy Stuhr, zespół T-Love z liderem Muńkiem Staszczykiem oraz Dom Opieki Rodzinnej z Pierzchnicy.
2011 ROK – 48 TYSIĘCY 572 ZŁOTYCH
Dochód przeznaczony został dla Stowarzyszenia Siemacha w Kielcach. Dzięki hojności słuchaczy możliwy był zakup instrumentów do pracowni muzycznej. Licytowaliśmy drzewka kieleckiej artystki, Oli Makowskiej, ekipy serialu „Ojciec Mateusz” i sandomierskich samorządowców, Małgorzaty Tusk, Ojców Oblatów ze Świętego Krzyża, Bogdana Wenty oraz Muzeum Wsi Kieleckiej.
2010 ROK – 34 TYSIĄCE ZŁOTYCH
Pieniądze przeznaczyliśmy na wyposażenie świetlicy Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Kielcach. Licytowaliśmy drzewka prezydenta Kielc Wojciech Lubawskiego, Targów Kielce, wojewody świętokrzyskiego Bożentyny Pałki-Koruby, Andrzeja Piasecznego i marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa.
2009 ROK – 23 TYSIĄCE 100 ZŁOTYCH
Kwotę tę przekazaliśmy mieszkańcom Wierszyny. Miejscowość ta położona jest we wschodniej Syberii nad rzeką Idą, około 100 kilometrów na północ od Irkucka. Mieszka w niej około pięciuset mieszkańców. Prawie wszyscy są Polakami.
2008 ROK – 16 TYSIĘCY 911 ZŁOTYCH
Pieniądze przeznaczyliśmy na zakup laptopów dla małych pacjentów uczących się w szkole przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Kielcach. Nasi słuchacze licytowali świąteczne drzewka ufundowane i przybrane przez znane firmy z regionu świętokrzyskiego: Kolporter, ZEORK S.A., Polskie Składy Budowlane, Polonica, Lafarge. W sumie do szpitalika trafiło 12 gotowych do pracy laptopów oraz zestaw programów edukacyjnych i gier komputerowych.
2007 ROK – 18 TYSIĘCY 416 ZŁOTYCH
Całą kwotę przeznaczyliśmy na pomoc dla chorej na cukrzycę Martynki. Licytowaliśmy drzewka z bombkami podpisanymi przez polskich aktorów, piłkarzy reprezentacji Polski i polityków. Licytowaliśmy też choinkę przygotowaną przez Ojców Oblatów ze Świętego Krzyża.
2006 ROK – 3 TYSIĄCE 972 ZŁOTE
Za uzyskane pieniądze paczkami obdarowaliśmy 150 osób. Drzewka pochodziły od zespołu Mafia, marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, piłkarzy Kolportera Korony Kielce, Ojców Oblatów ze Świętego Krzyża. Licytowaliśmy też stroik podarowany przez wojewodę świętokrzyskiego Grzegorza Banasia.