Fragmenty pieśni „My, Pierwsza Brygada” będą od dziś rozbrzmiewać w centrum Kielc. Utwór oraz jego autor zostali upamiętnieni w wyjątkowy sposób. Na budynku byłej siedziby straży ogniowej, a obecnie budynku pogotowia ratunkowego przy ulicy Leonarda, zamontowano zegar z kurantem, który co godzinę będzie wygrywał melodie utworu.
Miejsce, czas i sposób upamiętnienia kompozycji wybrano nieprzypadkowo. Utwór „My, Pierwsza Brygada” pochodzi od „Marszu Kieleckiego nr 10”. Jego prawdopodobnym autorem był kapitan Andrzej Brzuchal-Sikorski, który od 1905 roku był kapelmistrzem orkiestry Kieleckiej Straży Ogniowej, a potem orkiestry I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Pierwsza straż mieściła się właśnie w obecnym budynku Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Leonarda.
Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, stwierdził, że dzisiejsza uroczystość po raz kolejny udowadnia, że Kielce nieprzypadkowo nazywane są miastem legionów.
– Kielce były pierwszą stolicą odradzającej się Polski, były największym miastem, które zdobyli Strzelcy Piłsudskiego a potem były miejscem, gdzie powstawały Legiony. Także w stolicy województwa świętokrzyskiego powstała ta pieśń, którą Marszałek Piłsudski określała jako najdumniejszą jaką kiedykolwiek Polska stworzyła – mówił.
Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że marszałek Józef Piłsudski otrzymał dziś od kielczan wyjątkowy urodzinowy prezent.
– To wyjątkowa uroczystość w rocznicę urodzin marszałka Piłsudskiego. Kuranty będą brzmiały w historycznym miejscu. Jest to świetne przypomnienie faktu, że to tutaj powstał marsz legionów i ponowne podkreślenie legionowej historii Kielc – powiedział senator Krzysztof Słoń.
Zdaniem wojewody Agaty Wojtyszek dzięki takim inicjatywom budujemy tożsamość miasta. Jej zdaniem wydarzenie doskonale wpisuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
– To jest ważna chwila dla przyszłych pokoleń. Słuchając bicia zegara będą one pamiętały o historii i przeszłości budując to, co najważniejsze: przyszłość naszego kraju – powiedziała Agata Wojtyszek.
Prezydent Kielc Bogdan Wenta podkreślił, że dzięki takim oddolnym inicjatywom historia miasta pokazywana jest na nowo. Skorzystają na tym nie tylko mieszkańcy, ale także turyści.
– Historia jest jedną z rzeczy, z której kielczanie mogą być dumni. Dzisiaj pokazujemy kolejny jej element, którym możemy się, chwalić wśród gości i turystów. Sądzę, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne i mam nadzieje, że będzie ich więcej – powiedział Bogdan Wenta.
Powstania kurantu podjęli się przedstawiciele Stowarzyszenia Pamięć i Tradycja imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Janusz Koza, przewodniczący stowarzyszenia, wyjaśnia, że kuranty będą wygrywane między 6.00 a 22.00. Co godzinę usłyszymy na zmianę zwrotkę i refren. W południe odtwarzany będzie około 40-sekundowy fragment łączący obie części utworu.
„My, Pierwsza Brygada” w latach powojennych uważana była przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemal za hymn państwowy. Kiedy w latach 1926-1927 rozpoczęła się dyskusja, którą ze znanych pieśni uznać za hymn państwowy, proponowano między innymi, aby połączyć Mazurka Dąbrowskiego z Pierwszą Brygadą.
Zakup i montaż zegara kosztował około 20 tysięcy złotych. Inwestycję współfinansowały Targi Kielce i Polskie Radio Kielce.
Uruchomienie kuranta odbyło się 5 grudnia, w 151. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego.
Podczas środowej uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową, a później złożono kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na kieleckim Placu Wolności.
PIEŚŃ „MY, PIERWSZA BRYGADA” – POBIERZ TEKST