Nowe oblicze dworca PKP w Skarżysku-Kamiennej. Jeden z największych tego typu obiektów w regionie już niebawem przejdzie gruntowny remont.
PKP S.A. planuje dostosować dworzec w Skarżysku do wymogów XXI wieku. Przy zachowaniu obecnej bryły budynku i układu wnętrz, zmieni się ich wygląd i przeznaczenie. Obecnie wiele pomieszczeń jest nieużywanych.
Katarzyna Grzduk z biura prasowego PKP S.A. informuje, że centralnym miejscem będzie poczekalnia z kasami biletowymi. Odnowione zostaną także toalety, powstanie miejsce dla rodziców z małymi dziećmi, wyposażone w przewijak. Zgodnie z sugestiami mieszkańców, część budynku dworca zostanie przeznaczona na cele komercyjne. Będzie to między innymi restauracja. Powierzchnia użytkowa skarżyskiego dworca PKP to około 3 tysięcy metrów kwadratowych. Obecnie pasażerowie mogą korzystać jedynie z poczekalni z kasami biletowymi. Część pomieszczeń jest wynajmowana. Mieści się tu także małe muzeum pamiątek kolejarskich.
Ważnym elementem przebudowy dworca będzie dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki monitoringowi poprawi się także bezpieczeństwo w tym miejscu.
Koszt inwestycji będzie znany po wyłonieniu wykonawcy prac budowlanych, szacuje się go na ponad 21 milionów złotych. Znaczna część ma zostać pokryta ze środków unijnych w ramach programu „Polska Wschodnia”. Obecni trwa przetarg na wykonanie remontu. Wyniki poznamy w styczniu. Wykonawca będzie miał półtora roku na zakończenie prac.
W Skarżysku planowana jest także budowa przejścia pod torami dla pieszych i rowerzystów. Tę inwestycję realizuje PKP PLK. Jak informowaliśmy, po otwarciu ofert okazało się, że dwukrotnie przekraczają one zaplanowany budżet. W tym momencie w PKP PLK trwa analiza możliwości sfinansowania tych prac.