W Busku-Zdroju stanęła jedna z pierwszych w regionie – multimedialna ławka niepodległości. Do końca roku na terenie województwa świętokrzyskiego ma być ich jeszcze sześć. Mieszkańcy Buska zgodnie podkreślają, że jest to dodatkowa atrakcja miejscowości i z pewnością na stałe wpisze się w krajobraz buskiego kurortu.
Ławkę umieszczono przy głównym deptaku Alei Mickiewicza w sąsiedztwie zabytkowej willi „Polonia”. Jak zaznacza Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju, głównym celem projektu jest upamiętnienie historii i tradycji związanej z polskimi drogami do niepodległości.
Siedząc na ławce, można wysłuchać opowieści o najważniejszych wydarzeniach, które doprowadziły do odzyskania niepodległości, Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego czy fragmentu Depeszy Józefa Piłsudskiego. Ponadto w ławce zamontowane są gniazda USB do ładowarek oraz czujnik zmierzchowy, który powoduje, że po zmroku inskrypcja „Niepodległa” świeci się na czerwono. Ławka posiada też Wi-Fi.
– Ławka Niepodległości to projekt upamiętniający polską państwowość, ale także posiadający walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na niej można wysłuchać także opowieści o lokalnych wydarzeniach, między innymi o bitwie pod Broniną, która miała miejsce w 1939 roku – dodaje Waldemar Sikora.
Gmina Busko-Zdrój jako jedna ze 143 w Polsce przystąpiła do konkursu i otrzymała pieniądze na ustawienie ławki. Koszt inwestycji to około 33 tysiące złotych, z czego dofinansowanie wyniesie 80 procent zadania. Ławeczki Niepodległości mają stanąć również w pińczowskim parku zdrojowym, a także w Klimontowie, Końskich i Łagowie.