Trwa Tydzień Autyzmu. To dość powszechne zaburzenie rozwojowe. Autyzm diagnozowany jest u jednego narodzonego dziecka na sto przychodzących na świat w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych oraz u jednego dziecka na trzysta urodzeń na terenie Polski.
O tym czym jest autyzm , jak go diagnozować oraz czy zaburzenie to można zlikwidować rozmawialiśmy w „Na każdą pogodę” z Barbarą Krupą – pedagogiem specjalnym oraz Pauliną Kosno – pedagogiem terapeutą.
Czym jest autyzm?
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju.
Kiedy można zauważyć, że coś jest nie tak?
Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko trzeciego roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych.
Do czego może prowadzić nieleczony autyzm?
Nieleczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.
Więcej w rozmowie
Posłuchaj
Część pierwsza:
Część druga: