Dziedziczenie odbywa się według prawa Mendla, czyli reguły przekazywania cech dziedzicznych. Znając grupę krwi każdego z rodziców, można przewidzieć grupę krwi ich dziecka, która nie ulega zmianie w czasie całego jego życia.
O grupach krwi, konflikcie serologicznym oraz czynnikach ryzyka rozmawiamy z doktor Zdzisławą Sitarz-Żelazną – specjalistą transfuzjologii klinicznej, zastępcą dyrektora do spraw medycznych Regionalnego Centrum krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.
Pani doktor czy czynnik Rh rodziców może mieć wpływ na zdrowie dziecka ?
Grupy krwi są determinowane już podczas życia płodowego. Nie ma żadnych przeciwwskazań, jeśli chodzi o grupy krwi przy planowaniu potomstwa. Trzeba jednak kontrolować grypy krwi podczas ciąży. Bardzo ważne jest, by ciężarna dwukrotnie kontrolowała grupy krwi. W 12 i 28 tygodniu ciąży oznaczyła grupę krwi i ewentualnie mogące się pojawić przeciwciała. Jest to istotne zarówno dla kobiet mających Rh dodatnie, jak i Rh ujemne. Częściej takie badanie wykonuje się u pań z grupą krwi Rh minus wiedząc, że może być konflikt serologiczny. Należy jednak pamiętać, że panie z grupą Rh plus także powinny mieć takie badania.
Kto powinien kierować kobiety na takie badanie?
Lekarz prowadzący ciążę, czyli ginekolog. To są badania zalecane, rekomendowane i refundowane, więc nie powinno być problemów ze skierowaniami.
To porozmawiajmy o grupach krwi, które dziedziczymy po rodzicach. Czy jeśli oboje rodzice mają taką samą grupę to i dziecko będzie ją miało?
Niekoniecznie. Sprawa jest prosta, gdy i mama i tata mają grupę krwi 0, dziecko też będzie miało 0. Jeżeli jednak rodzice mają grupę A ,to nie jest powiedziane, że dziecko też będzie miało grupę A, wszystko zależy od tego, który czynnik dominuje.
Więcej o grupach krwi w rozmowie.
Posłuchaj audycji
Część pierwsza:
Część druga: