Autobusy elektryczne, gazowe lub wodorowe mają w ciągu najbliższych siedmiu lat zastąpić w komunikacji publicznej popularne diesle. O tym, które wybrać zdecyduje analiza kosztów i korzyści. Raport w tej sprawie dla Kielc przygotowało Centrum Doradztwa Energetycznego z Mikołowa.
Zgodnie z unijnymi normami do 2025 roku 30 procent taboru powinny stanowić pojazdy z napędem ekologicznym.
– Przygotowany raport wskazuje, że najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzanie autobusów napędzanych gazem – mówi Grzegorz Witkowski, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego. Na konkretne decyzje trzeba jeszcze poczekać.
Różnice w kosztach eksploatacji są spore. Koszt jednego wozokilometra w przypadku autobusów zasilanych olejem napędowym wynosi 3,59 złotych, podczas gdy gaz jest o 40 groszy tańszy. Z kolei w przypadku autobusów elektrycznych wozokilometr to prawie 6 złotych.
Okazuje się jednak, że wymogów o elektromobilności nie spełniają zakupione w ubiegłym roku hybrydowe Solaris. Po ulicach Kielc jeździ 25 takich pojazdów, zakup kosztował 56 milionów złotych, a 85 procent tej kwoty pochodzi z unijnego programu Polska Wschodnia.
– Na etapie, kiedy planowaliśmy zakup autobusów hybrydowych były wliczane do taboru niskoemisyjnego. W międzyczasie to się zmieniło – dodaje rzecznik.
Wiadomo, że w tabor gazowy chce zainwestować Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji. Elżbieta Śreniawska prezes MPK wyjaśnia, że do 2025 roku po ulicach Kielc ma jeździć 60 pojazdów zasilanych tym paliwem. Zakup jednego autobusu zasilanego gazem to koszt około 1,5 miliona złotych. Autobusy hybrydowe kosztują około 2 milionów, a wodorowe ponad 4 miliony.
– Oszczędność w spalaniu będzie odczuwalna, ale liczymy także na obniżki cen gazu dla przewoźników – powiedziała Elżbieta Śreniawska
Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest to, że spółka nie zapłaci za budowę stacji do tankownia gazu. Inwestycję zrealizuje PGNiG.
Uwagi dotyczące dokumentu oraz tego, jakie autobusy powinny w przyszłości jeździć po kieleckich ulicach mogą zgłaszać także mieszkańcy miasta. Konsultacje społeczne potrwają do 18 grudnia. Uwagi można zgłaszać za pośrednictwem portalu Idea Kielce.