3,5 tysiąca ton żywności trafi w tym i przyszłym roku do świętokrzyskich rodzin w ramach unijnego programu, realizowanego w naszym regionie od czterech lat. Jak informuje Jacek Toś, dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Kielcach – każda rodzina, która spełni kryteria i zgłosi się do organizacji wydających żywność otrzyma około 50-kilogramową paczkę z produktami spożywczymi.
– Widać wyraźne korelacje między programami prospołecznymi realizowanymi przez rząd, a więc „Rodzina 500 plus”, „Dobry start” i „Senior plus”, które skutkują tym, że nieco mniej osób korzysta z pomocy. Program żywnościowy jest jednak bardzo ważnym uzupełnieniem tych społecznościowych projektów – dodał Jacek Toś.
Z unijnego programu pomocy żywnościowej korzysta między innymi Caritas Diecezji Kieleckiej. Jak informuje ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora organizacji, dzięki temu rocznie organizacja otrzymuje i przekazuje swoim podopiecznym ponad 500 ton żywności.
– Z tej ilości produktów spożywczych przygotowujemy paczki z żywnością dla ponad 10 tysięcy osób. Warto podkreślić, że ta żywność jest pełnowartościowa. Obecnie jest to 21 produktów, między innymi produkty mączne, mięsne, nabiał i cukier – wylicza ksiądz Krzysztof Banasik.
Także Kielecki Bank Żywności jest beneficjentem unijnego programu żywnościowego. Jak informuje Anna Mazur dzięki temu projektowi paczkę z żywnością otrzyma około 22 tysięcy potrzebujących osób.
– Program żywnościowy jest jednym z głównych działań realizowanych przez nasze stowarzyszenie. Pomagamy około 22 tysiącom osób, współpracując z 38 organizacjami na terenie całego województwa, które zajmują się pomocą osobom potrzebującym – dodała Anna Mazur.
Osoby, które chcą skorzystać z programu powinny zgłosić się do stowarzyszeń i organizacji, do których trafia unijna żywność. To na przykład Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Kielecki Bank Żywności. Warunkiem otrzymania produktów spożywczych jest spełnienie kryterium dochodowego. W przypadku osoby samotnej, jej dochód nie może przekroczyć 1 402 złotych, a w przypadku rodziny, dochód na jednego członka nie może wynosić więcej niż 1 056 złotych.