Po ponad 20 latach pracy odtworzony został buski ludowy strój kobiecy z 1926 roku. Do tej pory powiat buski nie miał własnego charakterystycznego stroju. Dzięki unijnej dotacji oraz przy wsparciu finansowym gminy powstał nie tylko pierwowzór stroju buskiego, ale i osiem innych kompletów na bazie strojów Krakowiaków wschodnich z terenów obecnego powiatu buskiego z przełomu XIX i XX wieku.
Od wielu lat Koalicja Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich i Lokalna Organizacja Turystyczna „Moc Ponidzia” podejmowały próby, opisania, odtworzenia i wykonania stroju, który byłby charakterystyczny dla tego regionu. W efekcie kobiece odzienie opisane przez Małgorzatę Imiołek – kustosza Muzeum Wsi Kieleckiej oparte na starych zapiskach, notatkach i zdjęciach, zostało uszyte i powielone.
Małgorzata Imosa sekretarz zarządu Koalicji Koła Gospodyń Wiejskich i Miejskich z siedzibą w Nowym Folwarku tłumaczy, że buski komplet składa się z bluzki, spódnicy, halki, fartucha, gorsetu, chustki, butów oraz korali. Jest zbliżony do stroju krakowskiego. Jego znakiem wyróżniającym jest oryginalny haft, uszyty przez buską krawcową Jadwigę Kumur.
Swoje stroje będą miały również panie z ościennych miejscowości. Wśród nich są działaczki ze Stowarzyszenia Miłośników Szańca, Koła Gospodyń Wiejskich „Korczynian nad Nidą” oraz panie ze Zwierzyńca i Stowarzyszenia Żabieckie Powiślanki. Małgorzata Imosa tłumaczy, że stroje na pierwszy rzut oka są bardzo podobne, jednak każdy z nich jest inny.
– Zwróćmy uwagę na szczegóły takie jak wyhaftowane kwiaty, wzór na spódnicy, na fartuszku czy na zapasce. To są drobne niuanse, które stanowią o ich odrębności.
Małgorzata Donoch, wiceprezes Lokalnej Grupy Działania „Królewskie Ponidzie” ma nadzieję, że wzór haftu znajdujący się na kobiecych strojach oraz ich promocja przyczynią się do utworzenia charakterystycznych pamiątek, w postaci: zakładek, podkładek, kubków, rycin, czy malowideł.
Stroje można obecnie podziwiać w restauracji „Gościniec” mieszczącej się w Zamku Dersława w Busku-Zdroju, a już wkrótce w Buskim Samorządowym Centrum Kultury i w Muzeum Parafialnym w Szańcu.