Przemoc wobec seniorów jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. W Kielcach zainaugurowano kampanię „Białej Wstążki”, która ma pokazać, że to negatywne zjawisko dotyczy nie tylko kobiet i dzieci, ale również osób starszych i ma zwiększyć świadomość skali tego problemu.
Jak informuje Grażyna Pisarczyk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie przy kieleckim MOPR, na ten temat mówi się niewiele, gdyż przemoc wobec osób starszych i niepełnosprawnych zazwyczaj jest ukrywana. Nie istnieją statystyki dotyczące przemocy wobec seniorów, ponieważ bardzo często te osoby się boją i wstydzą mówić o swojej sytuacji.
– Na 1700 spraw zgłoszonych do naszej placówki, około 400 dotyczy osób starszych. Natomiast na 600 niebieskich kart założonych w tym roku połowa z nich ma związek z seniorami. Najczęstsze formy niewłaściwego traktowania osób starszych dotyczą zabierania im przez bliskich renty, czy emerytury, pozostawiania ich bez należytej opieki, czy izolowanie ich od społeczeństwa. To bardzo przykre doświadczenia dla osób starszych, dlatego bardzo często nie zgłaszają swoich problemów do placówek wsparcia – mówi Grażyna Pisarczyk.
Magdalena Gościniewicz, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie powiedziała, że w ramach akcji w kieleckich klubach seniora będzie można skorzystać z pomocy psychologów, terapeutów, psychiatrów, jak również adwokatów, prokuratorów i policji.
– 12 klubów seniora działających w Kielcach nastawione są na aktywizację osób starszych, na zapełnienie im wolnego czasu, czy na ich rehabilitację. Natomiast dodatkowo podczas trwania kampanii w klubach będzie można skorzystać z pomocy różnego rodzaju specjalistów, m.in. prawników, czy pracowników socjalnych – dodaje Magdalena Gościniewicz.
Jak informuje inspektor Artur Bielecki, pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, osoby starsze są bardziej podatne na działania oszustów. Wynika to m.in. z ich potrzeby kontaktu z innymi osobami.
– Coraz większa grupa przestępców ukierunkowuje się na seniorów. Są to osoby, które czasami są łatwowierne, ale to wynika z ich potrzeby kontaktu z inną osobą. Dlatego my staramy się docierać do osób starszych, przestrzegać ich przed osobami, które chcą je oszukać. Informujemy seniorów także o miejscach, w których mogą otrzymać pomoc – dodaje inspektor Artur Bielecki.
Tegoroczna kampania „Białej wstążki” potrwa do 10 grudnia. W tym okresie organizatorzy kampanii zachęcają mężczyzn, aby zechcieli przypiąć i nosić białą wstążkę, manifestując w ten sposób sprzeciw wobec przemocy.
Kampania jest prowadzona w ponad 50 krajach na całym świecie.