Inscenizacja bitwy pod Opatowem zgromadziła liczną publiczność. Dokładnie 155 lat temu, 25 listopada 1863 roku, powstańcy styczniowi pod dowództwem generała Józefa Hauke-Bosaka odbili Opatów z rąk Rosjan.
Inscenizacja bitwy odbyła się na opatowskim rynku. W rolę powstańców wcielili się przedstawiciele Małogoskiego Oddziału Powstańczego, z kolei żołnierzy rosyjskich zagrali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej – 9. Kompania 1863. Były strzały i było głośno, jednak mieszkańcy nie kryli zachwytu.
– Fantastycznie! Cieszę się, że mogliśmy poczuć tę bitwę na własnej skórze na własny sposób – mówi Ewa Mroczkowska, mieszkanka Opatowa. Inni uczestnicy, zarówno młodsi, jak i starsi mówią, że było widowiskowo, a w Opatowie wcześniej takich atrakcji nie było. – To na pewno zainteresuje parę osób historią Opatowa – mówią.
Poseł Marek Kwitek, z wykształcenia historyk z zainteresowaniem przyglądał się imprezie. Jak mówi, to doskonała lekcja historii. Dodaje, że najlepiej można się uczyć na podstawie wydarzeń regionalnych.
– Widzimy to na przykładzie Opatowa, tutaj ludzie z chęcią oddawali krew za Ojczyznę, jest wiele mogił powstańczych na tym terenie – mówi poseł.
– Chcielibyśmy, aby Opatów pokazywał swoją tożsamość historyczną – mówi burmistrz Opatowa, Grzegorz Gajewski. – Odkrywanie ważnych wydarzeń wpłynie pozytywnie na politykę turystyczną, na której miasto może zbić kapitał. O rozwoju turystyki mówiliśmy przed wyborami. Cieszy to, że współpraca z nowym starostą nabiera tempa – mówi Grzegorz Gajewski.
Starosta opatowski Tomasz Staniek powiedział, że ten rok jest wyjątkowy. Rocznica 100 lat wolnej Polski to także symboliczne odzyskanie wolności w powiecie opatowskim, gdzie całkowicie zmienili się rządzący. Tomasz Staniek dodaje, że dzięki współpracy z burmistrzem wyremontowane zostanie miejsce pamięci koło szpitala, gdzie spoczywa kilku młodych powstańców styczniowych. Jak dodaje, chciałby, aby w upamiętnieniu tamtego miejsca uczestniczyli szczególnie młodzi ludzie, chodzący jeszcze do szkół.
– To byli chłopcy 19-20-letni, czyli ich rówieśnicy. Niech to będzie pomnik wzniesiony naszymi rękami dla tych powstańców – mówi starosta.
Po inscenizacji na rynku odbył się koncert patriotyczny oraz poczęstunek żołnierską grochówką.