Nocne spadki temperatur są coraz bardziej niebezpieczne dla osób bezdomnych. Policjanci i strażnicy miejscy apelują do mieszkańców regionu świętokrzyskiego, aby informowali o każdej osobie, która zwłaszcza nocą pozostaje bez dachu nad głową. Funkcjonariusze z jeszcze większą uwagą sprawdzają teraz miejsca, w których mogą nocować bezdomni – informuje Maria Plutka, rzecznik prasowy kieleckiej Straży Miejskiej.
– Od 1 października do Straży Miejskiej wpłynęło ponad 90 interwencji odnośnie przebywania osób bezdomnych w różnych miejscach. Zgłoszenia dotyczą głównie pustostanów. Mamy również zgłoszenia odnośnie osób przebywających na klatkach schodowych – dodaje.
Maria Plutka informuje, że coraz więcej mieszkańców zgłasza strażnikom informacje o tym, gdzie przebywają osoby bezdomne.
– W listopadzie mieliśmy sygnał, gdzie strażnicy podejmowali czynności wobec mężczyzny, który leżał na klatce schodowej i był skrajnie wychłodzony. W tym przypadku, wezwaliśmy karetkę pogotowia i został zabrany do szpitala – podkreśliła Maria Plutka.
Bezdomni w stolicy województwa mogą znaleźć schronienie w kilku placówkach. Kobiety z dziećmi mogą się schronić przy ulicy Olkuskiej 18 i Urzędniczej 7, natomiast mężczyźni przy ulicy Siennej 5 i Żeromskiego 36a. W sumie w tych placówkach jest około 150 miejsc, a w razie potrzeby noclegownie mogą przygotować „dostawki”.
Schronisko dla kobiet przy ulicy Urzędniczej prowadzi Caritas Diecezji Kieleckiej. Jak informuje ksiądz Krzysztof Banasik, ważne jest, aby wszystkie instytucje pomagające bezdomnym wzajemnie się wspierały, ponieważ trzeba dostosować pomoc do potrzeb.
– Tutaj jest potrzebne takie wrażliwe podejście do osób bezdomnych, bo przecież możemy je spotykać w przestrzeni miejskiej, na osiedlach, dworcach. Nie przechodźmy obojętnie, nawet, jeśli nie wiemy, jak pomagać, zadzwońmy po straż miejską, czy policję, bo oni będą wiedzieli, jak w kompetentny sposób udzielić im pomocy i gdzie zadzwonić – podkreśla ks. Krzysztof Banasik.
Pracownicy noclegowni oraz strażnicy miejscy apelują do mieszkańców, by nie pozostawali obojętni i reagowali w przypadku, gdy spotkają osoby, które potrzebują pomocy. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer 986. Wszystkie takie interwencje, gdzie istnieje zagrożenia życia ludzkiego są traktowane przez dyżurnego priorytetowo i są podejmowane w pierwszej kolejności.
Bezdomni znajdą pomoc także m. in. w Sandomierzu, Ostrowcu Świętokrzyskim i Starachowicach.