Metamorfoza świata stała się motywem przewodnim wystawy Rafała Olbińskiego i jego córki Natalii. W galerii Rij w Fabryce Porcelany w Ćmielowie odbył się wernisaż ekspozycji „Metamorfozy. Olbiński/Olbiński”.
Zaprezentowano na niej obrazy Rafała Olbińskiego, przedstawiające wodę i morze, piękny, bajkowy świat oraz 55 figurek wielorybów pomalowanych przez Natalię.
Główne przesłanie wystawy, to problem zanieczyszczenia świata, a szczególnie mórz. Kontrast pomiędzy czystym pięknem obrazów Rafała Olbińskiego a współczesnymi widokami z zanieczyszczonych plaż podkreślała aranżacja galerii – były to plastikowe śmieci, butelki czy pojemniki, których całe tony pływają w wodach.
Na palący problem zaśmiecenia Ziemi zwracał uwagę Rafał Olbiński. Mówił o tym, że współczesne pokolenie młodych ludzi ma ostatnią szansę na ratowanie świata przed zagładą. Pomysł połączenia twórczości ojca i córki narodził się dzięki propozycji Fabryki Porcelany AS w Ćmielowie. Temat przewodni także wynika z zainteresowań artystycznych obojga Olbińskich. Kuratorka wystawy Katarzyna van Rij zaznacza, że „Metamorfozy” są sposobem na pokazanie twórczości ojca i córki bez konfrontacji w sposobie wyrazu artystycznego. Dodatkowo są wyrazem ich poglądów na ekologię.
Porcelanowe figurki wielorybów z ludzką twarzą są kontynuacją pracy dyplomowej Natalii. Zostały wykonane w Ćmielowie. Noszą imiona Doris i Nereus, jak greckie bóstwa mórz. Każda z nich ma taki sam kształt, ale malowane są indywidualnie. Najbardziej symboliczne jest stworzenie postaci zwierząt z twarzą człowieka. Ma to uświadomić odbiorcom sieć zależności między światem ludzi i światem zwierząt.
Nazwisko Olbiński przyciągnęło do galerii Rij w Ćmielowie wielu miłośników sztuki. Wioleta Witczak-Smolnik podkreślała przejmujący wydźwięk wystawy. – Metamorfozy, które najczęściej kojarzone są z przemianą w lepsze stadium, tym razem pokazują niszczące zmiany w świecie – dodała.
Wystawę „Metamorfozy” będzie można oglądać w galerii Rij w Ćmielowie do końca marca przyszłego roku.