W najbliższą niedzielę rozpoczynają się VII Kieleckie Spotkania Chrześcijańsko-Żydowskie, które potrwają do 30 listopada. W tym roku koncentrują się one wokół chasydyzmu, mistycznego ruchu żydowskiego, który rozwijał się głównie na terenach Rzeczpospolitej od XVIII wieku.
W niedzielę, 25 listopada o 15.00 rozpocznie się wernisaż wystawy zdjęć Agnieszki Traczewskiej, prezentujących postaci chasydów z Bobowej, Lelowa, Góry Kalwarii, Rymanowa, czy Leżajska. Po wernisażu odbędzie się spotkanie z prof. Marcinem Wodzińskim wokół albumu „Historyczny atlas chasydyzmu”.
W ramach spotkań w poniedziałek, 26 listopada o godzinie 18.00. odbędzie się kolejne spotkanie z ks. prof. Alfredem Wierzbickim wokół jego nowej książki „Kruche dziedzictwo Jana Pawła II od nowa”.
We wtorek o 18.00 będzie można wziąć udział w tiszu (w jidisz: „stół”) – spotkaniu w formie posiłku, podczas którego nauczyciel chasydzki nie tylko głosi naukę, ale i prowadzi śpiew. Tę rolę pełnić będzie znany żydowski rabin i kantor Symcha Keller z Łodzi.
W spotkania włączono w tym roku kolejne Rekolekcje Chanukowo-Adwentowe. Wygłoszą je wspólnie rabin Stanisław Wojciechowicz z warszawskiej synagogi postępowej Ec Chaim i ksiądz Grzegorz Michalczyk, krajowy duszpasterz środowisk twórczych, rektor kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i Alberta Chmielowskiego w Warszawie. Wspólna nauka rekolekcyjna będzie miała miejsce w środę, 28 listopada o godzinie 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia na ul. Planty 7.
Natomiast w czwartek, 29 listopada o godzinie 19.00 w kościele akademickim pw. św. Jana Pawła II przy ulicy Wesołej 54 odbędzie się prowadzone przez obu duchownych nabożeństwo biblijne.
W ostatnim dniu spotkań, 30 listopada o 18.00 będzie można zobaczyć świat przedwojennych sztetli w filmie „Polin. Okruchy Pamięci” w reżyserii Joanny Dylewskiej. Po projekcji dr Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, opowie o kieleckich tradycjach chasydzkich.
Wszystkie wydarzenia VII Kieleckich Spotkań Chrześcijańsko – Żydowskich, poza czwartkowymi, odbywać się będą w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu przy ul. Planty 7. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie im. J. Karskiego w Kielcach.