Po raz XIV w Jędrzejowie wręczone zostały statuetki „Złotych Gryfów”. Prestiżowe wyróżnienie otrzymało 6 osób zaangażowanych w działania na rzecz powiatu jędrzejowskiego.
W kategorii „Działalność samorządowa i administracja publiczna” Gryfa otrzymał Leszek Wawrzyła. Aktywny samorządowiec, działacz społeczny i kulturalny. Od 2014 roku z ramienia PSL radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Od 2016 roku prezes Zarządu Powiatowego PSL w Jędrzejowie. Ponadto, nauczyciel muzyki i organista. Jak powiedział, dla niego to wielkie wyróżnienie i docenienie dotychczasowej prawie 25-letniej działalności społecznej, muzycznej oraz tej w OSP.
W kategorii „Lokalny rozwój gospodarczy” nagrodzono Magdalenę i Bogusława Zbierańskich, właścicieli Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego z siedzibą w Tarnawie, w gminie Sędziszów.
Natomiast za „Działalność pożytku publicznego i integrację społeczności lokalnej” Złotego Gryfa przyznano Henrykowi Michalkiewiczowi, długoletniemu samorządowcowi oraz działaczowi społeczno-politycznemu, zaangażowanemu we współpracę z wieloma stowarzyszeniami, który interesuje się muzyką. Jak powiedział, Gryf jest podsumowaniem jego ponad 50-letniej działalności. W podziękowaniu zagrał wspólnie z zespołem „Nidzianie”.
W czwartej kategorii „Edukacja i kultura, pielęgnowanie tradycji kulturowych i historycznych” Złote Gryfy otrzymali: Mirosław Piasecki, założyciel kapeli ludowej, która istnieje od 1990 roku oraz Ryszard Bielak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Podchojnach, który w 2016 roku jako pierwszy nauczyciel w powiecie jędrzejowskim od Ministra Edukacji Narodowej otrzymał tytuł honorowego profesora oświaty. Jak powiedział, to wyjątkowy dzień, ponieważ taka chwila nie zdarza się często.
– Ten szczególny dzień pokazuje, że to co w życiu robię ma sens – mówił laureat Gryfa. To doniosła chwila tym bardziej, że statuetka wręczana jest w roku 100-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – dodał.
W ostatniej kategorii „Ochrona środowiska i rozwój turystycznego wykorzystania walorów powiatu” wyróżniono Grzegorza Szymańskiego z Małogoszcza, założyciela Zagrody Edukacyjnej Ostoja Dworska oraz Klubu Ekologa działającego od 15 lat przy Domu Kultury w Małogoszczu.
Były starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek przypomniał, że pomysłodawcą Złotego Gryfa jest Janusz Stankiewicz.
– 15 lat temu, rok po objęciu przeze mnie stanowiska starosty jędrzejowskiego uznaliśmy wspólnie, że potrzebna jest taka nagroda, która będzie łączyć i dziękować ludziom, instytucjom i stowarzyszeniom za to, co robią dla ziemi jędrzejowskiej, po to aby nasz powiat rozwijał się – mówił Edmund Kaczmarek.
Jak dodał, wyróżnieniem tym uhonorowanych jest już prawie 100 osób i instytucji oddanych ziemi jędrzejowskiej, które są bardzo ważne dla całego powiatu. Jak zapewnił, w powiecie jędrzejowskim cały czas nie brakuje osób, które zasługują na tę statuetkę.
„Złote Gryfy” przyznawane są na mocy uchwały Rady Powiatu Jędrzejowskiego od 2005 roku osobom i instytucjom, które w szczególny sposób zasłużyły się dla ziemi jędrzejowskiej. Podczas uroczystej gali były starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek z okazji 20-lecia powiatu jędrzejowskiego wręczył kilkudziesięciu osobom wyróżnienia „Zasłużony dla Powiatu Jędrzejowskiego” .