Jaką rolę odgrywa krasnal w kulturze polskiej i niemieckiej? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczestnicy „Dni kultury”, które odbyły się w Muzeum Historii Kielc. Iwona Grabczak z tej instytucji informuje, że mało kto wie, że pierwsze figury skrzatów pojawiły się w Niemczech w XVIII wieku. Początkowo symbolizowały górników idących do pracy w kapturach i skórzanych fartuchach.
– Krasnal związany był z elementami dekoracyjnymi. Pojawiał się przede wszystkim w dworach i rezydencjach niemieckich. Kiczowaty stał się kilkanaście lat później. Podczas dzisiejszych warsztatów chcemy zachęcić młodzież do poznawania kultury niemieckiej, właśnie poprzez wizerunek skrzata – dodała Iwona Grabczak.
Kultura zachodnia przeniknęła do Kielc mniej więcej w XVIII wieku. Wówczas na Białogonie powstała huta „Aleksander”, a w mieście pojawiła się niemiecka mniejszość narodowa.
– Potem motyw krasnala przeniknął także do literatury. Pisała o nim m.in. Maria Konopnicka. Z kolei w pracach etnografa Oskara Kolberga mowa jest o małych skrzatach, które pojawiały się z dobrej mocy – dodała Iwona Grabczak. Obecnie, krasnale można zobaczyć wszędzie. Są ustawione na wrocławskich ulicach, a także w okresie świąt Bożego Narodzenia pojawiają się na bombkach, czy jako figurki przebrane za mikołaje.
Podczas dzisiejszych warsztatów, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 14 i VII Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach mogła spróbować słodkości przygotowanych przez uczniów z Zespołu Doskonalenia Zawodowego. Mariusz Bezak, który jest nauczycielem w tej placówce informuje, że w kuchni niemieckiej jest wiele interesujących przepisów, które można wykorzystać także u nas. Są to między innymi charakterystyczne precle, ale także ciastka z domowym dżemem i pierniki z dużą ilością skórki pomarańczy.
– Kuchnia niemiecka wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z golonką, a jest to ogromny błąd. Jest wiele ciekawych i smacznych potraw, po które można sięgnąć – dodał Mariusz Bezak.
Dzieciom słodkości bardzo przypadły do gustu. – Mają różne kształty, co zachęca do ich skosztowania – mówili najmłodsi.
Kolejne warsztaty odbędą się w środę. Wtedy uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących pieśni ludowej i artystycznej, a także posłuchać ciekawego wykładu dotyczącego upadku muru berlińskiego. Wstęp jest bezpłatny.