23 listopada ukazała się płyta „Stuśnij ze ocusia”, zawierająca tradycyjne kołysanki z Gór Świętokrzyskich. Na płycie zamieszczono utwory przechowane w pamięci, reprezentujących trzy pokolenia, mieszkanek podkieleckich wsi, śpiewane niegdyś dzieciom w domach przy kolebkach, a także na łąkach i polach – gdzie zabierano dzieci w okresie prac polowych.
Zebrała je, podczas wiejskich wędrówek, Iwona Furmańczyk – prezes, promującej tradycje regionu świętokrzyskiego, Fundacji „Korzenie”. Unikatowy, godzien ocalenia od całkowitego zapomnienia, repertuar płyty, uzupełniają pieśni zaczerpnięte ze źródeł pisanych, m.in. Oskara Kolberga i współpracującego z nim, a związanego z Kijami – ks. Władysława Siarkowskiego.
W tym ważnym dla kultury narodowej przedsięwzięciu wzięły udział: Irena Gąsior z Rudek (gm. Nowa Słupia), Elżbieta Młynarczyk z Morawicy, Marianna Śmiłowska i Teresa Klimczak z Marzysza (gm. Daleszyce), Iwona Nowakowska i Stefania Waldon z Ciekot (gm. Masłów). Nagrania zrealizowano w studio i domach prywatnych.
W tradycji i obyczajowości wsi śpiew, towarzyszący kołysaniu dzieci, służył nie tylko ich usypianiu. Dla kobiet był formą ekspresji doświadczeń macierzyństwa, bycia żoną, gospodynią. Za pomocą kołysanek wyrażały one swoje pragnienia, przekazywały emocje i refleksje na temat codzienności.
Kołysanie pieśnią wspierało budowanie więzi pomiędzy opiekunkami a dziećmi, stanowiło także istotny element rozwoju najmłodszych – wprowadzało je w zasady życia we wspólnocie, było również pierwszym kontaktem dziecka z poezją i muzyką tradycyjną.
Płyta „Stuśnij ze ocusia” trafi do ośrodków kultury i bibliotek powiatu kieleckiego oraz do wybranych instytucji na terenie kraju, głównie muzeów etnograficznych i placówek zajmujących się udostępnianiem zbiorów polskiego folkloru.
Płytę, współfinansowaną ze środków Województwa Świętokrzyskiego, Powiatu Kieleckiego i Narodowego Centrum Kultury, objął patronatem Narodowy Instytut Dziedzictwa. Patronat medialny sprawuje Radio Kielce S.A., a wydawcą jest Fundacja „Korzenie”.