O raku trzustki mówi się bardzo rzadko, nieczęsto ten rodzaj nowotworu także występuje. Ile osób cierpi na ten nowotwór, czy daje objawy i czy raka trzustki można leczyć? O tym rozmawialiśmy w „Czasie dla zdrowia” z dr Jackiem Paluchem gastroenterologiem ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii
– Jak wielu osób dotyka rak trzustki?
To nowotwór, który występuje bardzo rzadko. Uważa się, że zapada na niego od 5 do 10 osób na 100 tysięcy mieszkańców. To oznacza, że w skali roku na raka trzustki zapada 500 osób w Polsce, co w porównaniu na przykład z zachorowaniami na raka jelita grubego czy raka piersi, jest bardzo małą liczbą.
– Czy znane są przyczyny zachorowań na ten typ nowotworu?
Nie jesteśmy do końca pewni dlaczego ten rak występuje. Przyjmuje się, że 90 procent nowotworów trzustki jest nowotworami sporadycznymi, co oznacza że w którejś komórce trzustki doszło do mutacji (nie wiemy dlaczego) i na tej podstawie rozwinął się nowotwór. Istnieją również genetyczne predyspozycje do wystąpienia raka trzustki, ale to sporadyczne przypadki.
– Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na raka trzustki?
To palenie papierosów. Szacuje się, że w 30 procentach palenie papierosów przyczynia się do wystąpienia nowotworów trzustki. Także tłusta, bardzo kaloryczna dieta oraz brak ruchu.
– Niestety, ale objawy przy raku trzustki pojawiają się bardzo późno.
Tak, to bardzo podstępny nowotwór. W momencie wystąpienia pierwszych objawów, w większości przypadków w zasadzie jest on już niewyleczalny. Jeżeli ma wielkość powyżej centymetra, oznacza to, że już jest rozsiany. Pocieszające jest natomiast to, że raka trzustki można leczyć oraz że bez trzustki można żyć.
Posłuchaj całej rozmowy
Część pierwsza:
Część druga: