Pierwsza w historii kobieta rozpoczęła pracę jako burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Ćmielów. Joanna Suska w wyborach pokonała trzech kontrkandydatów. Jak informuje, pierwsze dni urzędowania rozpocznie od zorientowania się w sprawach kadrowych. Urząd, w jej opinii, jest przede wszystkim dla ludzi i ma im ułatwiać załatwianie spraw. Planowane jest utworzenie nowych wydziałów.
– Chciałabym utworzyć stanowisko do spraw promocji i pozyskiwania środków unijnych. Jesteśmy jedną z najbiedniejszych gmin w regionie, dlatego powinniśmy stawiać na środki zewnętrzne - tłumaczy Joanna Suska.
Nowy burmistrz Ćmielowa uważa, że współpraca z nową Radą ułoży się pomyślnie. Podczas sesji deklarację współpracy wygłosili radni kontrkandydata Joanny Suski z Komitetu Gmina Ćmielów Od Nowa. Radna Katarzyna Nikodem mówi, że komitet nie będzie opozycją do burmistrza, jednak będzie bacznie się przyglądał pracy nowego włodarza gminy.
– Nie stanowimy tu opozycji w dosłownym tego słowa znaczeniu. Będziemy popierać, będziemy też występować z interpelacjami, ale też będziemy dbać o równomierny rozwój całej gminy – mówi radna.
Przewodnicząca Rady w nowej kadencji została Krystyna Zdonek z Porozumienia Na Rzecz Rozwoju Gminy Ćmielów, z którego startował były już burmistrz Jan Kuśmierz. Jak podkreśla przewodnicząca, jest członkiem zarządu Świętokrzyskiej Izby Rolnictwa, dlatego w swoich działaniach chce kłaść nacisk na dobro rolników oraz na współpracę ze wszystkimi radnymi.
– Jest ponad 20 sołectw, będziemy równomiernie i sprawiedliwie dla każdego coś robić – mówi przewodnicząca Rady.
Dodaje, że jako przewodnicząca chciałaby współpracować z wszystkimi radnymi w myśl zasady „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”.
W Radzie Miasta zasiadają przedstawiciele siedmiu komitetów: dwie osoby z komitetu urzędującej burmistrz, jeden radny z komitetu Grigora Szaginiana, pięciu z komitetu Roberta Sobieraja Gmina Ćmielów Od Nowa, czterech z Porozumienia Na Rzecz Rozwoju Gminy Ćmielów oraz trzech radnych startujących z własnych komitetów.