Bohaterów podziemia niepodległościowego z lat 1939-1956 upamiętnia nowa wystawa w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Na potrzeby nowej ekspozycji w dawnym więzieniu kieleckim zmieniono aranżację piwnic i karcerów. W podziemiach pojawiła się aktualniejsza ekspozycja opowiadająca o losach żołnierzy niezłomnych.
Marek Maciągowski zastępca dyrektora Wzgórza Zamkowego wyjaśnia, że wystawa ma nawiązywać do grozy, jaka była obecna w tym miejscu w czasach, kiedy funkcjonowało w nim więzienie.
– Cele zaaranżowano w taki sposób, aby w jak najwierniejszy sposób odwzorowywały realia panujące tam w latach czterdziestych. Prezentujemy typowe wyposażenie, prycze, rozesłaną słomę, stołek, jedną miskę a w rogu wychodek. W kolejnej, poprzez otwór w drzwiach możemy obejrzeć krótki film z celi. Widać tam zakrwawionych więźniów, którzy byli bici przez swoich oprawców – dodaje Marek Maciągowski.
Przygotowując nową ekspozycję, w dużej mierze postawiono na multimedia. W karcerach zamontowanych jest kilkadziesiąt monitorów. Przy użyciu aplikacji możemy poznać historie między innymi osób związanych z Kielecczyzną, których władze okupacyjne zesłały do obozów zagłady.
Jolanta Białek, kierownik Działu Edukacji stwierdziła, że w nowej eskpozycji chodziło przede wszystkim o upamiętnienie często zapomnianych bohaterów związanych z naszym regionem.
– Jeżeli będą emocje w tym miejscu, to odniesiemy sukces. Tu chodzi o upamiętnienie bohaterów. Jest to opowieść o ludziach – wyjaśniła.
Dodatkowo w Ośrodku prezentowanych jest kilkadziesiąt pamiątek po żołnierzach niezłomnych, których szczątki odnaleziono między innymi w Zgórsku koło Kielc. Na ekspozycji pokazywane są przede wszystkim łuski i pociski z sowieckich karabinów, użytych do egzekucji, ale również guziki, ustnik, fajki, sprzączki i klamry od ubrań.
Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego wyjaśnia, że dotychczasowa ekspozycja w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przedstawiająca polską drogę do niepodległości 1772-1989 bardzo słabo pokazywała historię Kielc i lokalnych bohaterów. Dodał, że niewiele osób wciąż ma świadomość, że miejsce, w którym obecnie mieści się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, było ciężkim więzieniem zarządzanym przez władze totalitarne, stąd decyzja o wprowadzaniu zmian.
Koszt przygotowania nowej ekspozycji to ponad 130 tys. złotych. Prawie 100 tys. złotych instytucja otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, resztę dołożyło miasto.
Nowa ekspozycja w OMPIO ma być dostępna dla zwiedzających od piątku. Pracownicy instytucji liczą, że wystawa w najbliższych miesiącach zostanie wzbogacana o pamiątki, które uda się odnaleźć kolejnym ekipom archeologów między innymi w Zgórsku.