Które miasto jako pierwsze po I wojnie światowej odzyskało niepodległość? Jak nazywana była Armia Polska we Francji dowodzona przez Józefa Hallera? Jak inaczej określano Bitwę Warszawską? Między innymi z takimi pytaniami musieli zmierzyć się uczestnicy Wielkiego Świętokrzyskiego Quizu Historycznego „Gramy dla Niepodległej”. W rywalizacji udział wzięli uczniowie szkół z całego województwa.
– Zawodnicy stworzyli czteroosobowe zespoły. Pytania wyświetlano na dużym ekranie, a uczniowie odpowiadali za pomocą wcześniej przygotowanych pilotów - informuje Agata Gałka-Bernacka, dyrektor biura wojewody świętokrzyskiego.
Jak dodaje to kolejna inicjatywa wojewody dla młodych ludzi w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dotychczas odbył się m.in. korowód niepodległości oraz konkurs filmowy „Co to znaczy być patriotą?”.
– Celem tej akcji jest przybliżenie uczniom historii naszego kraju. Opowiadamy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości oraz o tym, co działo się później – mówi Agata Gałka-Bernacka.
Uczniowie, z którymi rozmawialiśmy przyznają, że taki quiz jest świetną formą nauki historii. Dodają, że to doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy. Jak mówią, pracując w grupie łatwiej i przyjemniej się uczyć, a quiz to przy okazji świetna zabawa.
Mirosław Baldon, nauczyciel historii ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach mówi, że uczniowie, którzy biorą udział w quizie, lubią ten przedmiot. Dodaje, że taka forma rywalizacji jest bardzo ciekawa.
– Wydaje mi się, że uczniowie bardzo lubią takie formy konkursu. Rywalizacja podobna jest do tej, którą oglądają w telewizji i Internecie. Myślę, że dzięki nowoczesnym technologiom zapamiętywanie wielu rzeczy idzie im zdecydowanie łatwiej – mówi Mirosław Baldon.
Zwycięzcy otrzymali sprzęt multimedialny. Z kolei każdy uczestnik zabawy dostał grę planszową „Droga do Niepodległości – Szlakiem I Kompanii Kadrowej”.