Biznesmenki, artystki sportsmenki i działaczki społeczne – historie 73 nietuzinkowych kobiet związanych z Kielcami można poznać po przeczytaniu nowej książki zatytułowanej „Nie(d)ocenione. Kobiety w dziejach Kielc do 1939 roku” autorstwa Marzeny Nosek.
Premiera publikacji odbyła się w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W publikacji autorka sięga aż do XVII wieku. Z tamtego okresu opisuje Zofię Czechowską, żonę starosty kieleckiego Stanisława Czechowskiego.
Autorka przekonuje, że wśród opisywanych kobiet znalazły się postacie kontrowersyjne, które swoimi zachowaniami szokowały, tak było np. z Anną Czarniecką, która w latach 30 ubiegłego wieku, jako pierwsza kobieta z regionu ukończyła kurs pilota szybowca. Poza tym była prawdziwą sportsmenką, uprawiała narciarstwo, była też zapaloną taterniczką.
– Gdy szła po ulicach Kielc z nartami, wzbudzała wręcz oburzenie. Dla wielu było to nie do pomyślenia. Była to bardzo wyrazista i kontrowersyjna osoba. Przynajmniej jak na lata trzydzieste – relacjonowała Marzena Nosek.
Inną z opisanych kobiet była Joanna Lardelli, kobieta interesu, która wraz z mężem Jakubem w 1830 roku kupiła w Kielcach parcelę. Była ona ograniczona dzisiejszymi ulicami: Dużą, Sienkiewicza, Leonarda i Wesołą. Na niej zbudowano dom zajezdny z cukiernią i dużą jak na warunki kieleckie salą, w której odbywały się przedstawienia trup teatralnych. W części budynku zorganizowano także hotel.
– Cały projekt musiała zrealizować Joanna, ponieważ jej mąż po roku małżeństwa zmarł – wyjaśniła autorka.
Książka była opracowywana przez kilka lat. Do przygotowania autorce posłużyły między innymi archiwalne wydania Gazety Kieleckiej. Książka jest już dostępna w księgarniach.