Prawie 600 kg narkotyków, w tym dopalaczy, zabezpieczyli w tym roku świętokrzyscy policjanci. Jak informuje inspektor Artur Bielecki, pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, w dalszym ciągu dużym zagrożeniem są dopalacze, po które sięgają zwłaszcza młode osoby.
– Chcemy uświadomić osoby dorosłe, jak można z nimi walczyć, ale też jakie są objawy i skutki zażywania tych środków odurzających. Chcemy również uczulić dorosłych na te elementy, na które nawet nie zwracają uwagi. Dopalacze można przemycić zamawiając przez Internet, np. koszulkę – dodaje inspektor Artur Bielecki.
O problemach dotyczących narkotyków i dopalaczy dyskutowano w Kielcach podczas konferencji „Świadomy dorosły – bezpieczny podopieczny”. Spotkanie zorganizowała Wojewódzka Komenda Policji w Kielcach oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach.
Jak przyznaje Ewa Ziemkiewicz, kierownik działu promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej w kieleckim sanepidzie, walka z dopalaczami jest w rzeczywistości walką z wiatrakami, dlatego bardzo ważne jest, by rodzice obserwowali swoje dzieci.
– Nie znaleźliśmy dotychczas złotego środka, jak się ich pozbyć. Rynek dopalaczy wymyka nam się spod kontroli, mimo tego, że cały czas jesteśmy czujni. Jeżeli policji uda się zlikwidować jeden sklep z tymi substancjami, w jego miejsce pojawia się następny. Walkę z dopalaczami utrudnia nam też Internet, w którym bez większego problemu można nabyć zakazane substancje. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że młodzi dilerzy są w każdej szkole, ale nie wszyscy o nich wiedzą. Są zauważalni tylko dla wtajemniczonych – dodaje Ewa Ziemkiewicz.
Z kolei w środę w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbędzie się przegląd form dokumentalnych także poruszający problem zażywania narkotyków i dopalaczy.