Chęciny przystąpiły do ogólnopolskiego programu karty seniora. Wniosek o wydanie dokumentu złożyło około dwustu mieszkańców gminy. Karta upoważnia do korzystania z rabatów w różnych miejscach na terenie całej Polski.
Łukasz Salwarowski, prezes Stowarzyszenia „Manko” i wydawca ogólnopolskiego magazynu „Głos Seniora” mówi, że każda gmina, która chce przystąpić do programu musi spełnić określone warunki. Przede wszystkim musi w niej działać rada seniorów, klub seniora lub uniwersytet III wieku. Ponadto raz do roku musi się odbyć „dzień seniora” lub „senioralia”.
– Każdy senior, który posiada kartę może korzystać ze zniżek w 1500 punktów w całym kraju. Do tego, wspólnie z miastami partnerskimi szukamy przedsiębiorców, którzy chcą honorować kartę. To np. sanatoria, przychodnie, bary, kina, czy domy kultury – mówi Łukasz Salwarowski.
Robert Jaworski, burmistrz Chęcin zaznacza, że to nowa oferta dla seniorów z gminy. Dodaje, że gmina stara się dbać o potrzeby starszych mieszkańców. Rozwijany jest np. uniwersytet III wieku.
– Obserwując zachodzące procesy na świecie, widząc, że w wielu zakątkach naszego kraju pojawiły się przywileje dla seniorów, postanowiliśmy przystąpić do programu ogólnopolskiej karty seniora. Dzisiaj dołączamy do tych, którzy w ten sposób aktywnie wspierają najstarszych mieszkańców swoich gmin – podkreśla burmistrz Chęcin.
Dotychczas do programu przystąpiło 110 gmin z całej Polski. Kartę posiada 210 tysięcy seniorów, a honoruje ją 1500 punktów w całym kraju.