Rekomendowany przez Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości nowy zarząd województwa świętokrzyskiego i perspektywy jego pracy były tematem dyskusji w Studiu Politycznym Radia Kielce.
Zaproszeni do studia politycy dyskutowali między innymi o tym, czy nowe władze regionalnego parlamentu powinny podjąć próbę redefiniowania strategii rozwoju województwa.
Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego z Platformy Obywatelskiej, stwierdził, że nowa władza będzie musiała przede wszystkim ocenić efekty działań swoich poprzedników.
– Na pewno potrzebne będzie dokonanie pewnych korekt i wskazanie nowych kierunków rozwoju, które spowodują, że każda złotówka wydana przez samorząd województwa, zarówno pozyskana ze środków unijnych, czy z budżetu państwa będzie efektywnie przyczyniać się do rozwoju regionu – dodał.
Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że ważne dla nowych władz samorządu województwa będzie to, jak region odnajdzie się w ostatnich latach mijającej unijnej perspektywy finansowej.
– Ogromna część projektów i planów związanych z wydatkowaniem środków unijnych jest już zakontraktowana. Wymaga to teraz doprowadzenia tych procesów do końca. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie teraz nicował tego, co zostało już rozpisane, po to tylko, aby udowodnić, że poprzednicy byli w błędzie. Doprowadziłoby to do katastrofy finansów województwa – dodał senator.
Marcin Kornaga z Polskiego Stronnictwa Ludowego podkreślił, że dla niego dużym zaskoczeniem była rekomendacja na stanowisko marszałka dla Andrzeja Bętkowskiego. Jego zdaniem w okresie kampanii wyborczej PiS mocno krytykował obecne władze regionu, dlatego teraz należy dać szanse i czas na to, aby nowy zarząd województwa zaprezentował swoją strategię i pomysł na rozwój województwa świętokrzyskiego.
Zdaniem Doroty Jarońskiej z Kukiz’15 zmiana kierunku w strategii rozwoju województwa jest konieczna, co pokazują rankingi, w których Świętokrzyskie jest na końcowych lokatach. Jak podkreśla działaczka stowarzyszenia – obecna strategia rozwoju regionu nie jest skuteczna, ponieważ niedostatecznie wykorzystywany w niej jest między innymi potencjał Targów Kielce, świętokrzyskiego rolnictwa, sadownictwa i przetwórstwa.
Marek Kowalski z Nowoczesnej zaznacza, że należy się zastanowić, czy nie powinniśmy zmienić strategii rozwoju regionu w oparciu o Kielce, jako jego stolicę, która mogłaby zostać kołem zamachowym dla rozwoju całego województwa. Jak dodaje – podstawą rozwoju naszego regionu jest jednak przede wszystkim infrastruktura, bez inwestycji w krajową 74, nie poprawimy swoich miejsc w wielu niekorzystnych rankingach.
POSŁUCHAJ STUDIA POLITYCZNEGO RADIA KIELCE: