W Kielcach rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs „Animatus” na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej. Konkurs, którego inicjatorem jest Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, miał na celu poszukiwanie nowych form wyrazu w teatrze lalek oraz wspieranie nowatorskich projektów scenograficznych.
Na konkurs wpłynęło kilkadziesiąt ciekawych prac autorstwa artystów różnych dziedzin. Jury wyłoniło trzy koncepcje. Jedną z nagrodzonych prac była etiuda pod tytułem „Zmienność JA” Dominiki Chochołowskiej-Bocian. W swoim projekcie artystka odnosi się do ciągu życia i zmian, jakie zachodzą w ludzkim organizmie.
– Etiuda opowiada o tym, jak zmienia się nasze ciało. Nasze komórki umierają, a rodzą się kolejne. Pomyślałam, żeby stworzyć postać lalkową, która byłaby kolarzem mnie z różnych czasów – tłumaczy laureatka.
Jak mówi Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, poszukiwane były przede wszystkim nowe formy lalek.
– Zależało nam na pracach nowoczesnych, stąd też wśród laureatek jest artystka, która wykorzystuje technologię 3D. Do wykonania lalek użyto takich nowatorskich materiałów, jak silikon, plastik. Z efektu jesteśmy bardzo zadowoleni – podkreślił Robert Drobniuch.
Oprócz pracy Dominiki Chocholowskiej-Bocian wyróżniono również instalację „Klisza – błona – ślad” autorstwa Patrycji Terciak oraz lalkę „Lud” Agaty Orłowskiej. Wszystkie laureatki oprócz nagrody pieniężnej otrzymały możliwość realizacji swoich projektów podczas pobytu w Kielcach. Otrzymają do dyspozycji pracownie, jak i profesjonalne wsparcie specjalistów.
Na zakończenie pierwszego dnia finału międzynarodowego konkursu Animatus widzowie w siedzibie Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” obejrzeli lalkarski spektakl dla dorosłych „Hamlet” produkcji Walny – Teatr.
W niedzielę, podczas drugiego dnia finału konkursu „Animatus”, uczestnicy będą mogli m.in. posłuchać wykładu dr hab. Marka Waszkiela, obejrzeć nagrodzone prace, a także kolejny spektakl, tym razem „Spleen” w wykonaniu jednego z niemieckich teatrów.