„Przetańczyć z Tobą chce całą noc” - tym utworem Anny Jantar rozpoczął się w Busku-Zdroju 11. Ogólnopolski Turniej Piosenki Poetyckiej. W muzyczne szranki stanęło 20 młodych wykonawców z południowej części Polski. Organizatorem wydarzenia jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, a nad jego przebiegiem czuwają podopieczni placówki.
Gościem honorowym imprezy i przewodniczącym jury tegorocznego turnieju jest Bogusław Olewicz – autor tekstów ponad 1000 polskich piosenek, dziennikarz, od lat współpracujący z gigantami polskiej sceny muzycznej, takimi jak: Perfect, Lady Pank czy Budka Suflera. To właśnie jego twórczość stanowiła w tym roku treść turnieju, a jego piosenki rozbrzmiewały w buskim Centrum Kultury.
Artysta świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia pracy twórczej. Jak podkreśla, okrągła rocznica jest okazją do wielu wspomnień i spotkań ze swoimi słuchaczami, dla których napisane przez niego piosenki są podobnie jak dla niego, ważną częścią życia. Bogusław Olewicz dodał, że chętnie przyjął zaproszenie na spotkanie ze swoimi słuchaczami w Busku-Zdroju.
– Za każdym razem, dużym przeżyciem jest dla mnie możliwość posłuchania moich piosenek w różnych interpretacjach – podkreśla Bogusław Olewicz.
W wydarzeniu biorą udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadpodstawowych. Wśród nich jest Kinga Bernatek. Jak mówi, w Turnieju Piosenki poetyckiej bierze udział po raz czwarty. Młoda artystka zaprezentowała utwór „Jesteś lekiem na całe zło” z repertuaru Krystyny Prońko.
– Bardzo lubię ten rodzaj muzyki. Piosenki pana Bogusława Olewicza potrafią poruszyć. Sam udział w konkursie to dla mnie również duże wyzwanie, któremu towarzyszą same pozytywne emocje - przekonuje młoda artystka.
Przedstawiciel organizatorów, Małgorzata Bębenek, informuje, że co roku wydarzeniu patronuje inny twórca. Podczas poprzednich edycji młodzież prezentowała utwory z repertuaru m.in. Marka Grechuty, Jonasza Kofty czy Wojciecha Młynarskiego. Dodaje, że dzięki udziałowi w wydarzeniu młodzi ludzie mają okazję sprawdzić się nie tylko jako soliści, ale również współorganizatorzy wydarzenia.
– W naszej pracy pedagogicznej widzimy pozytywne efekty organizacji kolejnych edycji. Nasi uczniowie mogą rozwijać talenty. Pozbywają się również tremy i wszelkich barier. Mogą pokazać, że mimo swojej niepełnosprawności potrafią sprostać wielu wyzwaniom i mogą z powodzeniem realizować swoje pasje - tłumaczy Małgorzata Bębenek.
Uczestnicy zaśpiewali również takie piosenki jak: „Nie płacz Ewka”, „Tylko mnie poproś do tańca” czy „Rysa na szkle”. Mottem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia był cytat z piosenki zespołu Perfect „Niepokonani”: „Płyniemy przez wielki Babilon, dopóki miłość nie złowi nas”.