Międzynarodowe Seminarium Naukowe poświęcone Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu odbyło się w Politechnice Świętokrzyskiej. Organizowana przez uczelnię oraz wojewodę świętokrzyskiego konferencja wpisuje się w jubileusz setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Naukowcy i samorządowcy rozmawiali o tym, w jaki sposób ta gigantyczna międzywojenna inwestycja wpłynęła na rozwój obecnego województwa świętokrzyskiego.
Na początku konferencji Agata Wojtyszek przeczytała list wicepremier Beaty Szydło, która zachęca między innymi do czerpania z wiedzy i doświadczeń twórców COP-u.
Wojewoda podkreśliła, że inwestycje, które poczynił ówczesny wicepremier i minister skarbu Eugeniusz Kwiatkowski, autor koncepcji Centralnego Okręgu Przemysłowego ciągle są inspiracją dla naszego regionu.
Doktor Jan Główka, dyrektor Muzeum Historii Kielc zwracił uwagę, że również współcześnie możemy być wdzięczni twórcom Centralnego Okręgu Przemysłowego.
– Pozostałości COP procentują do dziś, bo są to linie komunikacyjne, to jest gazyfikacja, czy chociażby Zjednoczenie Elektrowni Okręgu Radomsko-Kieleckiego. To wszystko jest wykorzystywane przez nas – twierdzi Jan Główka.
Także profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej nie ukrywa, że uczelnia czuje się spadkobiercą wysiłku międzywojennego włożonego w utworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego.
W seminarium uczestniczyła doktor Julita Maciejewicz-Ryś, wnuczka wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jak mówiła, tworzenie Centralnego Okręgu Przemysłowego było ogromnym wysiłkiem, również ze względu na katastrofalny początkowo stan finansów ówczesnego państwa.
– W 1935 roku, kiedy dziadek przyszedł do Ministerstwa Skarbu okazało się, że finanse są w tragicznej sytuacji i za kilka miesięcy może zabraknąć pieniędzy na pensje dla urzędników państwowych. Dlatego najpierw musiał zrobić rewolucję w finansach, wielkie oszczędności, reglamentację dewizową, podwyższenie podatków – opowiadała doktor Julita Maciejewicz-Ryś.
W seminarium uczestniczył wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Jak podkreślał z doświadczeń twórców Centralnego Okręgu Przemysłowego korzysta obecny rząd. Zmieniły się nieco priorytety, bowiem międzywojenne nastawienie na jak najszybszy rozwój przemysłu zbrojeniowego zastąpił obecnie przemysł nowoczesnych technologii.