O gospodarce i historii będą rozmawiali dziś naukowcy w Politechnice Świętokrzyskiej. W kieleckiej uczelni rozpoczyna się międzynarodowe seminarium naukowe poświęcone Centralnemu Okręgowi Przemysłowemu.
Jednym z prelegentów jest profesor Adam Massalski, historyk i regionalista z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jak mówi powstanie Centralnego Okręgu Przemysłowego miało ogromny wpływ na rozwój regionu. Podczas seminarium zaprezentowane zostanie pięć głównych referatów. Ich tematem będzie między innymi społeczno-ekonomiczne uwarunkowania regionu objętego Centralnym Okręgiem Przemysłowym.
– Z kolei profesor Bolesław Orłowski z Polskiej Akademii Nauk opowie o etosie inżynierskim w czasach COP, będzie też mowa o tym, jak COP nawiązywał do Zagłębia Staropolskiego - informuje profesor Adam Massalski.
Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że seminarium łączy ze sobą tematy gospodarczo-naukowe z patriotycznymi. Rektor tłumaczy, że w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę warto też z perspektywy badacza spojrzeć na jeden z najważniejszych projektów gospodarczych naszego kraju.
– Czujemy się w pewnym sensie spadkobiercami wysiłku międzywojennego, kiedy w okręgu obejmującym wówczas Kielce, Rzeszów, Sandomierz, Radom i Lublin powstały zręby ciężkiego przemysłu Polski, co było zaczątkiem rozwoju gospodarczego naszego kraju – mówi profesor Wiesław Trąmpczyński.
O tym jak COP wpłynął na rozwój regionu będą mówili też samorządowcy z największych miast w naszym województwie – Wojciech Lubawski, prezydent Kielc oraz Marek Materek, prezydent Starachowic. O tym w jaki sposób Centralny Okręg Przemysłowy wpłynął na Sandomierz opowie biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, natomiast o Ostrowcu będzie mówił Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Seminarium rozpocznie się o godzinie 11.00. Współorganizatorem wydarzenia jest Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.