Wieczór premierowy dwóch spektakli tańca: „Cudowny Mandaryn” i „Drewniany Książę” odbędzie się 25 listopada na Dużej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury – zapowiedzieli twórcy choreografii do przedstawień: Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak podczas konferencji prasowej. Zrealizowany został do muzyki jednego z największych kompozytorów XX wieku – Béli Bartóka.
Spektakl „Drewniany Książę” będzie polskim prawykonaniem. Jak powiedziała choreograf przedstawienia Elżbieta Pańtak, zmienione zostało libretto baletu. Akcja nie rozgrywa się w baśniowej rzeczywistości, jak to jest w libretcie oryginalnym, a w czasach współczesnych. Książę to telewizyjny celebryta, Księżniczka jest zwykłą dziewczyną pracującą w kwiaciarni, zaś zamiast Wróżki występuje postać matki – właścicielki kwiaciarni, w której pracuje córka. Dramaturgię z psychologicznym kontekstem studium dorastania i konfliktu między matką a córką – naszkicował Michał Znaniecki.
– Wersja „Cudownego Mandaryna”, będącego jednym z najpopularniejszych dzieł muzycznych, zawiera założenia oryginalnego libretta – podkreślił Grzegorz Pańtak, choreograf spektaklu.
Jednak według niego – współczesny język tańca daje dziś możliwość kompilacji różnych stylistyk tanecznych, dzięki czemu tancerze mogą nadać indywidualne rysy kreowanym postaciom.
Monumentalną, ale i oszczędną scenografię do obydwu baletów stworzył Luigi Scoglio – włoski scenograf, wielokrotnie nagradzany za swoje prace w teatrach operowych.
Spektakle były już prezentowane na festiwalu Beli Bartoka w Miskolcu w swoistym tryptyku wraz z operą „Zamek Sinobrodego”.
Bela Bartok był węgierskim kompozytorem i badaczem muzyki ludowej. Jego dojrzała twórczość kompozytorska zaczęła się w pierwszych latach XX wieku. „Cudowny Mandaryn” powstał w 1926., a „Drewniany Książę” w 1917 roku.